12,90 zł

Żeby nie było śladów

Leave No Traces
reż. Jan P. Matuszyński
Polska, Czechy, Francja 2021 / 153’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Polski kandydat do Oscara 2022, powstały na motywach głośnego reportażu Cezarego Łazarewicza. Zdaniem wielu krytyków – jeden z najważniejszych polskich filmów ostatniej dekady. Punktem wyjścia jest tu zabójstwo Grzegorza Przemyka, dokonane przez PRL-owską milicję. W szerokim planie obserwujemy jednak niebywałą pracę machiny zła, która w celu ukrycia prawdy angażuje m.in. media, prokuraturę i sądy.

Polska, 1983 rok. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

Twórcy

reżyseria Jan P. Matuszyński
scenariusz Kaja Krawczyk-Wnuk, na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza
zdjęcia Kacper Fertacz
montaż Przemysław Chruścielewski
muzyka Ibrahim Maalouf
obsada Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna
producent Leszek Bodzak, Aneta Cebula-Hickinbotham
produkcja Aurum Film
polski dystrybutor Kino Świat
język polski

Żeby nie było śladów

Jan P. Matuszyński

Twoja ocena 0/5