14,90 zł

Wesele

Weseלe
reż. Wojciech Smarzowski
Polska 2021 / 127’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Miłość, historia (mała i wielka) oraz polityka – całość zmieszana w wybuchowym koktajlu przyrządzonym przez Wojciecha Smarzowskiego. Wybitny reżyser ponownie udowadnia, że potrafi odmienić współczesną polskość przez wszystkie przypadki i dokonać rzeczy pozornie niemożliwej: opowiadać o trudnych tematach w taki sposób, żeby jego filmy oglądały tłumy, a każdy z nich wzbudzał narodową dyskusję.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

Wojciech Smarzowski to autor wielu filmów, które na stałe wpisały się do kanonu najważniejszych polskich dzieł. Wśród nich znalazły się m.in.: Wołyń, Drogówka, Róża oraz Kler, który w kinach obejrzało ponad 5 milionów widzów. Wesele to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy film ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.

Twórcy

reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski
zdjęcia Piotr Sobociński Jr
montaż Krzysztof Komander
muzyka Mikołaj Trzaska
obsada Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Ryszard Ronczewski, Tomasz Schuchardt, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Chyra
producent Janusz Bogaczyk, Janusz Hetman
produkcja Studio Metrage
polski dystrybutor Kino Świat
język polski

Wesele

Wojciech Smarzowski

Twoja ocena 0/5