14,90 zł lub taniej w pakiecie

Nowy porządek

New Order / Nuevo orden
reż. Michel Franco
Meksyk, Francja 2020 / 83’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – Nowy porządek to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości.

Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos. Ten potężny wstrząs reżyser obserwuje z perspektywy rodziny milionerów, którzy w posiadłości na obrzeżach miasta Meksyk organizują wesele córki. Rozbawiona elita za późno dostrzeże niebezpieczeństwo, zakradające się niepostrzeżenie, jak włamywacze, którzy zaraz rozbiją zabawę. Czy ci, co przyszli wyrównać stulecia krzywd, będą mieć litość chociaż dla tych, którzy kiedyś okazali im serce? I kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje „nowy porządek”?

Prowokacyjny, chłodnym okiem obserwujący doprowadzony do stanu wrzenia świat, Nowy porządek to najbardziej radykalny tytuł w dorobku Michela Franco. Także za sprawą precyzyjnych montażowych cięć bezbłędnie dawkujących adrenalinę i chwile oddechu. Poruszająca się dynamicznie, a zarazem płynnie kamera zabiera nas w sam środek wydarzeń, na 88 minut czyniąc nas zakładnikami niepowtarzalnego stylu Franco. Tym samym twórca intymnych, poruszających Opiekuna i Pragnienia miłości okazał się mistrzem kina gatunkowego, autorem błyskotliwej politycznej diagnozy i twórcą, którego chwytający za gardło film można postawić na półce obok Jokera czy Parasite. Trzymając kciuki, żeby nie okazał się również prorokiem.

nagrody

MFF w Wenecji 2020 - Wielka Nagroda Jury

Twórcy

reżyseria Michel Franco
scenariusz Michel Franco
zdjęcia Yves Cape
montaż Oscar Figueroa, Jara Michel Franco
muzyka Cormac Roth
obsada Naián González Norvind, Diego Boneta, Mónica Del Carmen, Fernando Cuautle, Darío Yazbek, Eligio Meléndez
producent Michel Franco, Cristina Velasco L, Eréndira Núñez Larios, Charlotte Uzu
produkcja Teorema, Les Films D’Ici
właściciel praw Gutek Film
język hiszpański

Nowy porządek

Michel Franco

Twoja ocena 0/5