12,90 zł

Martin Eden

reż. Pietro Marcello
Włochy, Francja, Niemcy 2019 / 129’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Film inspirowany bestsellerową powieścią Jacka Londona. Pietro Marcello przeniósł akcję do Europy drugiej połowy XX wieku, chcąc pokazać uniwersalność i ponadczasowość opowiedzianej w książce historii, której osią są klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja. Martin Eden jest hołdem dla wszystkich outsiderów i indywidualistów, którzy kroczą własną drogą, często na przekór systemowi i bez żadnego wsparcia ze strony otoczenia.

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz, czy nagrodę Platform na MFF w Toronto. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz. 

Twórcy

reżyseria Pietro Marcello
scenariusz Maurizio Braucci, Pietro Marcello, na podstawie powieści Jacka Londona
zdjęcia Alessandro Abate, Francesco Di Giacomo
montaż Fabrizio Federico, Aline Hervé
muzyka Paolo Marzocchi, Marco Messina, Sacha Ricci
obsada Luca Marinelli, Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Marco Leonardi
producent Beppe Caschetto, Viola Fügen, Pietro Marcello, Thomas Ordonneau, Michael Weber
produkcja Avventurosa, IBC Movie, Rai Cinema
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski, neapolitański, francuski

Martin Eden

Pietro Marcello

Twoja ocena 0/5