12,90 zł

Odkupienie

Mass
reż. Fran Kranz
USA 2021 / 106’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Dwa małżeństwa spotykają się pewnego dnia w przykościelnej sali konferencyjnej. Nie od początku wiadomo, jaki jest cel spotkania. Okazuje się, że pary są rodzicami chłopców, którzy brali udział w krwawej szkolnej strzelaninie. Jeden był ofiarą, drugi – napastnikiem.

Kurtuazyjna rozmowa przybiera coraz bardziej dramatyczny ton, emocje sięgają zenitu, a uczestnicy próbują na własny sposób poradzić sobie z tym, co zaszło, i znaleźć ukojenie, może usprawiedliwienie. Wybitne role czworga aktorów zamkniętych w ciasnej przestrzeni przywołują w pamięci Rzeź Yasminy Rezy i Romana Polańskiego, a także Kto się boi Virginii Woolf Edwarda Albeego i Mike’a Nicholsa, ale ta zdumiewająco kompletna historia debiutującego za kamerą Frana Kranza to zupełnie inne doświadczenie. Premiera filmu odbyła się na festiwalu Sundance, a dziennikarz „The Chicago Reader” porównał go do sztuk Tennessee Williamsa nazywając porywającym i niezapomnianym.

Twórcy

reżyseria Fran Kranz
scenariusz Fran Kranz
zdjęcia Ryan Jackson-Healy
montaż Yang Hua Hu
muzyka Darren Morze
obsada Jason Isaacs, Martha Plimpton, Ann Dowd, Reed Birney
producent Joe Abrams, Nico Falls, Douglas Matejka, Marshall Rawlings
produkcja 7 Eccles Street, Circa 1888, 5B Productions
polski dystrybutor Galapagos Films
język angielski

Fran Kranz

Urodzony w 1981 roku w Los Angeles aktor, scenarzysta i reżyser. Skończył Yale University, gdzie udzielał się też w komediowej grupie improwizacyjnej. Znany jest z ról w Domu w głębi lasu Wiele hałasu o nic Jossa Whedona (4. AFF), grał też w Donniem DarkoDniu próby, Mrocznej wieży i na Broadwayu. Za Odkupienie, swój fabularny debiut, otrzymał nominację do nagrody New Directors na festiwalu w San Sebastián. 

Filmografia

2021 Odkupienie / Mass

Odkupienie

Fran Kranz

Twoja ocena 0/5