12,90 zł

Minari

reż. Lee Isaac Chung
USA 2020 / 110’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Zaskakująca, zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości i humoru opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni. Tytuł nawiązuje do niezwykle wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które potrafi wyrosnąć w nawet najbardziej niecodziennych warunkach.

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza się z rodziną z Kalifornii do (pozornie) sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza gdy okazuje się, że ich nowy dom jest tak wątły, że może nie przetrwać zderzenia z nawiedzającymi okolicę tornadami.

Jakby tego było mało, do skromnego domu wprowadza się charakterna babcia z Korei. Choć jej metody wychowawcze są dość osobliwe, na przekór wszystkiemu nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim, niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Minari to bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2019 (Nagroda Publiczności i Nagroda Główna Jury). Film był nominowany do Oscarów w aż sześciu kategoriach, jest laureatem Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego, a Yuh-Jung Youn (za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową) zdobyła Oscara i nagrodę BAFTA.

Twórcy

reżyseria Lee Isaac Chung
scenariusz Lee Isaac Chung
zdjęcia Lachlan Milne
montaż Harry Yoon
muzyka Emile Mosseri
obsada Steven Yeun, Yeri Han, Youn Yuh-jung, Alan S. Kim, Noel Cho
producent Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Christina Oh
produkcja Plan B Entertainment
polski dystrybutor Best Film
język koreański, angielski

Minari

Lee Isaac Chung

Twoja ocena 0/5