English
Indeks Cykle Kalendarz

Kolano Ahed

Nadav Lapid
Ahed's Knee / Ha'berech
Francja, Izrael, Niemcy 2021 / 109’
napisy: polskie i angielskie
Kobieta, która uciekła Przyjdźcie tu

Chciałbym zwymiotować Izrael w twarz ministra kultury! – wykrzykuje w pewnym momencie bohater Kolana Ahed i tym zaiste jest film Lapida (Synonimy, 19. NH): opowieścią płynącą prosto z trzewi. Cielesną, nieomal fizjologiczną, z gorączkowym, konwulsyjnym rytmem naśladującym stan bohatera, który z każdą minutą coraz bardziej się nakręca w swojej wściekłości, gotów nie tylko rozbić zabawę, jaką urządzono na jego cześć, ale i od środka roztrzaskać ekran. Jego nieustanny monolog impetem i temperaturą przypomina rap, choć krzykliwa powierzchnia politycznego manifestu kryje dużo subtelniejsze uczucia, które mężczyzna z furią zagłusza. Y. jest reżyserem, który przyjeżdża do pustynnej izraelskiej osady, zaproszony na pokaz i dyskusję przez Yahalom, młodą, ambitną przedstawicielkę prawicowego ministra kultury. Współpraca kręcącego politycznie zaangażowane kino artysty i urzędniczki układa się zaskakująco sympatycznie – do momentu gdy Y kobieta podsuwa Y. do podpisania pewien dokument. Spirala złości nakręca się coraz szybciej, rozmowa tych dwojga zamienia się w raperski slam zmierzający do wybuchowego finału.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Cannes 2021 - Nagroda Jury

Seanse

pt 13 sie, 22:30 knh 8
nd 15 sie, 12:15 knh 7
wt 17 sie, 22:30 knh 8
śr 18 sie, 09:15 knh 7
cz 19 sie, 22:15 knh 4
pt 20 sie, 22:15 knh 4
nd 22 sie, 19:00 knh 8
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

404 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Nadav Lapid

Urodzony w 1975 roku izraelski reżyser i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Francji. Za swój pełnometrażowy debiut Policjant otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później Przedszkolanka doczekała się amerykańskiego remake'u z udziałem Maggie Gyllenhaal. Synonimy otrzymały m.in. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Berlinale w 2019 roku. 

Wybrana filmografia

2011 Policjant / Policeman / Ha-shoter

2014 Przedszkolanka / The Kindergarten Teacher / Haganenet

2019 Synonimy / Synonymes / Synonyms

Twórcy

reżyseria Nadav Lapid
scenariusz Nadav Lapid
zdjęcia Shai Goldman
montaż Nili Feller
dźwięk Aviv Aldema
obsada Avshalom Pollak, Nur Fibak
producent Judith Lou Lévy, Eve Robin, Osnat Handelsman-Keren
produkcja Les Films du Bal, Komplizen Film, Pie Films, Mandarin Production, Nord-Ouest Films, Les Films Velvet, ARTE France Cinéma, ZDF / ARTE, Decia Films, SRAB Films
właściciel praw Kinology
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hebrajski

Kolano Ahed

Nadav Lapid

Twoja ocena 0/5