English
Indeks Cykle Kalendarz

Vortex

Gaspar Noé
Francja, Belgia, Monako 2021 / 142’
napisy: polskie i angielskie
Titane Wszystko poszło dobrze

Twórca NieodwracalnegoWkraczając w pustkę i Climax przywiózł na tegoroczny festiwal w Cannes dzieło w jego filmografii unikalne. Vortex to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Mężczyzna za wszelką cenę stara się skończyć książkę o ukochanych filmach i śnieniu w kinie. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

Marcin Pieńkowski

Seanse

pt 13 sie, 11:45 knh 1
sb 14 sie, 19:15 knh 1
Spotkanie z twórcami
nd 15 sie, 22:00 tmc
Spotkanie z twórcami
wt 17 sie, 09:15 tmc
śr 18 sie, 12:00 tmc
pt 20 sie, 09:30 tmc
nd 22 sie, 19:00 tmc
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

1178 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Gaspar Noé

Urodził się w 1963 roku w Argentynie, ale od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Studiował w École nationale supérieure Louis-Lumière. Już tam zabłysnął etiudami. Dzięki 40-minutowemu średniemu metrażowi Carne zdobył rozgłos. Jego kontynuacją stał się pełnometrażowy film Sam przeciw wszystkim. Twórczość reżysera cechuje skrajny naturalizm. Noé został kilkakrotnie nagrodzony w Cannes, jego prace doceniono też na innych prestiżowych imprezach.

Wybrana filmografia

1991 Carne (short)

1999 Sam przeciw wszystkim / Seul contre tous

2002 Nieodwracalne / Irréversible

2009 Wkraczając w pustkę / Enter the Void

2015 Love

2018 Climax 

2019 Lux Æterna 

2021 Vortex

Twórcy

reżyseria Gaspar Noé
scenariusz Gaspar Noé
zdjęcia Benoît Debie
montaż Denis Bedlow
dźwięk Ken Yasumoto
obsada Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz
produkcja Rectangle Productions, Wild Bunch Distribution, Les Cinémas de la Zone, KNM, Artémis Productions, SRAB Films, Les Films Velvet, Kallouche Cinéma
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski

Vortex

Gaspar Noé

Twoja ocena 0/5