English
Indeks Cykle Kalendarz

Trzy piętra

Nanni Moretti
Three Floors / Tre piani
Włochy, Francja 2021 / 119’
napisy: polskie i angielskie
Rodzaj, zwierzę Ulbolsyn

Nanni Moretti, gość festiwalu i bohater retrospektywy w 2016 roku, powrócił do konkursu głównego festiwalu w Cannes (gdzie w 2001 roku triumfował jego Pokój syna) rozpisaną na dekadę sagą trzech rodzin mieszkających w rzymskiej kamienicy. Drapieżność i humor włoskiego mistrza została tym razem zastąpiona melancholią, mocnym dramatyzmem i tonem przypowieści, pełnej zwrotów akcji, jakby autor Kwietnia chciał podążyć w stronę Almodóvara lub Farhadiego. Moretti przeplata trzy historie – jedną o zagubieniu i tęsknocie matki wychowującej samotnie córkę; drugą o obsesji podejrzeń i wybaczeniu, której bohaterem jest ojciec podejrzewający sędziwego sąsiada o molestowanie swojego dziecka; i trzecią o błędach rodzicielskich i przyznaniu się do własnych słabości (prowadzący pod wpływem alkoholu syn surowego sędziego powoduje śmiertelny wypadek). Trzy piętra to również wzruszająca, uniwersalna opowieść o murach, które skrywają tajemnice, są niemym świadkiem chwil pięknych i tragicznych.

Marcin Pieńkowski

Seanse

wt 17 sie, 12:45 knh 9
śr 18 sie, 12:45 knh 9
pt 20 sie, 16:00 knh 9
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

316 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Nanni Moretti

Urodził się w 1953 roku w Bruneck w Tyrolu Południowym w rodzinie nauczycielskiej. Pierwsze próby reżyserskie podjął już w wieku 20 lat. Jego pełnometrażowym debiutem był zrealizowany w 1976 roku Jestem samowystarczalny. Pięć lat później za film Złote sny otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji. Bardzo szybko wypracował autorski styl, na który składają się zaangażowanie polityczne po stronie lewicy, absurdalne poczucie humoru i częste sięganie po motywy autobiograficzne. W latach 80. zaprzyjaźnił się z Krzysztofem Kieślowskim i miał zagrać jedną z ról w Podwójnym życiu Weroniki. Plany te pokrzyżowała jednak zdiagnozowana u Morettiego choroba. Walka z rakiem stanowi jeden z centralnych motywów nakręconego w 1993 roku Dziennika intymnego, który otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię w Cannes. Osiem lat później Moretti triumfował na tym samym festiwalu za sprawą Pokoju syna. Autor Kajmana należy dziś do tzw. „canneńskiej rodziny”, a jego kolejne dzieła regularnie pojawiają się w konkursie głównym tej najbardziej prestiżowej imprezy filmowej świata. Nie inaczej było z Moją matką z 2015 roku, która wyjechała z Lazurowego Wybrzeża z Nagrodą Jury Ekumenicznego. Moretti nie tylko staje za kamerą, lecz także występuje w swoich filmach jako aktor. Od czasu do czasu pojawia się w tej roli również u kolegów po fachu, u braci Taviani czy Danielego Luchettiego.

Wybrana filmografia

1978 Ecce bombo

1981 Złote sny / Sogni d'oro / Golden Dreams

1985 Idźcie, ofiara spełniona / La messa è finita / The Mass Is Ended

1993 Dziennik intymny / Caro diario / Dear Diary

1998 Kwiecień / Aprile / April

2001 Pokój syna / La stanza del figlio / The Son's Room

2006 Kajman / Il caimano / The Caiman

2011 Habemus Papam – mamy papieża / Habemus Papam / We Have a Pope

2015 Moja matka / Mia madre / My Mother

Twórcy

reżyseria Nanni Moretti
scenariusz Nanni Moretti, Federica Pontremoli, Valia Santella
zdjęcia Michele D'Attanasio
montaż Clelio Benevento
muzyka Franco Piersanti
obsada Riccardo Scamarcio, Margherita Buy, Alba Rohrwacher, Adriano Giannini, Elena Lietti, Nanni Moretti, Denise Tantucci, Alessandro Sperduti, Anna Bonaiuto
producent Nanni Moretti, Domenico Procacci, Jean Labadie
produkcja Sacher Film, Fandango, RAI Cinema, Le Pacte
polski dystrybutor Gutek Film
język włoski

Trzy piętra

Nanni Moretti

Twoja ocena 0/5