English

Gorączka

Kirill Serebrennikov
Petrov's Flu / Petrovy v grippe
Rosja, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2021 / 145’
Dzienniki ewoinpreis Historia mojej żony

Na swój sposób jest to dreszczowiec: rodzina Pietrowów ma bowiem grypę, a przez nią gorączkę, kaszel i dreszcze. Fale zimna i gorąca, które na przemian wstrząsają ekranem, nieuchronnie podwyższą także temperaturę na widowni. Film Kiryła Serebrennikowa ścina bowiem z nóg, pozbawia odporności na zrywającą ze schematami narrację i wywołuje majaki. Ale to tylko pozornie jedna wielka maligna: autorskie działo Rosjanina (Lato, 18. NH) ma przemyślaną konstrukcję, a trzy różne palety kolorystyczne nie pozwalają nam zgubić się w plątaninie wątków i planów czasowych. Historia zaczyna się w miejskim autobusie, w którym wyraźnie nieswój Pietrow-ojciec ma napad kaszlu. Następnie zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki: przez podejrzane spelunki, szkolne sale gimnastyczne, pieczary artystów, miejskie biblioteki, wnętrza karawanów, uliczne egzekucje. Deliryczny trip jest w gruncie rzeczy podróżą przez fantazje, sny, wspomnienia i tajemnice, opowieścią o byciu blisko i daleko w rodzinie. Zrealizowana na podstawie nagradzanej powieści Aleksieja Salnikowa Gorączka to kawał kinowej poezji stawiającej opór brutalnej rzeczywistości, oszałamiająca miejska baśń i najbardziej zaraźliwy film roku.

Małgorzata Sadowska

Kirill Serebrennikov

Urodził się w 1969 roku w Rostowie nad Donem, gdzie ukończył studia na wydziale fizyki. Jako student reżyserował sztuki w małym lokalnym teatrze. Obecnie należy do najbardziej uznanych rosyjskich reżyserów teatralnych, jest uwielbiany przez krytyków i widownię za nowoczesny styl. Wyreżyserował ponad 20 sztuk w Moskwie i Petersburgu. Jego film Odgrywając ofiarę znalazł się w programie NH w 2007 roku. Pokazywany w Cannes Uczeń (16. NH) powstał na podstawie sztuki, którą w Polsce wystawił Grzegorz Jarzyna.

Wybrana filmografia

2004 Doktor Ragin / Ragin

2005 Postelnye stseny / Bad Stories (tv)

2006 Odgrywając ofiarę / Izobrazhaya zhertvu / Playing the Victim

2008 Dzień w Juriewie / Yurev den / Yuri's Day

2012 Zdrada / Izmena / Betrayal

2016 Uczeń / (M)Uchenik / The Student

2018 Lato / Leto / Summer 

Twórcy

reżyseria Kirill Serebrennikov
scenariusz Kirill Serebrennikov
zdjęcia Vladislav Opelyants
montaż Yuriy Karikh
muzyka Aidar Salakhov
obsada Semyon Serzin, Vlad Semiletkov, Chulpan Khamatova, Yulia Peresild, Aleksandr Ilyin, Yuri Kolokolnikov, Nikolay Kolyada, Ivan Dorn, Aleksandr Ilyin, Semyon Steinberg, Sergey Dreyden, Timofey Tribuntsev, Olga Voronina
producent Pavel Burya, Murad Osmann, Ilya Stewart
produkcja Hype Film
polski dystrybutor Gutek Film
język rosyjski

Gorączka

Kirill Serebrennikov

Twoja ocena 0/5