English

Rodzinne ustawienia

Robert Cambrinus
Family Constellations
Austria 2021 / 125’
Pokaz laureata Nagrody Publiczności Smak

Robert Cambrinus wprowadza nas do alpejskiej willi, w której spotyka się rodzina z klasy średniej: ojciec, matka, syn i jego dziewczyna. Pewnej nocy składa im wizytę wędrowna nauczycielka, wcielenie Zaratustry z klasycznego dzieła Fryderyka Nietzschego (stanowiącego główne źródło inspiracji dla austriackiego reżysera). Postać ogłasza narodziny Nowego Człowieka i opowiada o przyświecającej mu filozofii, naruszając pozorny spokój i harmonię zamożnej familii. Przybycie gościa powoli odsłania wewnętrzne spory, obłudne postawy domowników oraz patriarchalny, toksyczny układ organizujący relacje między bliskimi. Choć ta historia brzmi znajomo, twórca Rodzinnych ustawień kompletnie dezorientuje widza, zastępując aktorów manekinami i ożywiając świat przedstawiony skrupulatną inscenizacją ich interakcji oraz rozbudowaną ścieżką dźwiękową, imitującą odgłosy ludzi i przedmiotów. Cambrinus przekonuje, że to nie „dobrowolne zawieszenie niewiary” (Samuel T. Coleridge) umożliwia immersyjne doświadczenie filmowe, jak się powszechnie uznaje, ale raczej coś przeciwnego: pełna świadomość sztuczności opowiadania pozwala na bezkompromisowy odbiór filmu.

Wojciech Tutaj

Robert Cambrinus

Austriacki reżyser i aktor urodzony w 1965 roku. Studiował ekonomię i zarządzanie biznesem w Wiedniu i Cambridge. Po przeprowadzce do Londynu rozpoczął naukę w East 15 Acting School i uczęszczał na kilka kursów aktorskich. Od 2005 roku realizuje krótkometrażowe filmy, w których rozwija temat kinowego subiektywizmu, destrukcji iluzji i procesu odbiorczego. Jego przedostatnie dzieło A DAD z 2016 roku zostało zgłoszone do walki o Oscary. Rodzinne ustawienia to pełnometrażowy debiut artysty.

Filmografia

2009 The Good Muslim (short)

2009 Commentary (short)

2011 Home Video (short)

2013 I can't cry much louder than this / Viel lauter kann ich nicht schreien (short)

2016 A DAD (short)

2021 Rodzinne ustawienia / Family Constellations

Twórcy

reżyseria Robert Cambrinus
scenariusz Robert Cambrinus
dźwięk Martin Laumann
art director Anita Kern
obsada (głosy/voices) Hannes Bickel, Samuel Pock, Dolores Winkler, Vanessa Payer Kumar, Roswitha Szyszkowitz, Martin Gross
producent Robert Cambrinus
produkcja Concept Films Ltd.
właściciel praw Concept Films Ltd.
język niemiecki

Rodzinne ustawienia

Robert Cambrinus

Twoja ocena 0/5