English

Krwiopijcy

Julian Radlmaier
Bloodsuckers / Blutsauger
Niemcy 2021 / 128’
Higiena społeczna La Verónica

Marksistowska komedia o wampirach! Sierpień 1928 roku, nadbałtycki kurort. W życie majętnej, ale progresywnie myślącej panny Flambow-Jansen wkracza rosyjski baron. Szybko się okazuje, że jest proletariackim oszustem, uchodźcą z ZSRR zmuszonym do wyjazdu z powodu udziału w politycznym incydencie, w który zamieszani byli Siergiej Eisenstein i sam Stalin. Ale nie tylko fałszywy baron ma sekrety. Pracowników posiadłości trapi od jakiegoś czasu plaga dziwnych wysypek i ukąszeń. Czy to możliwe, że urocza dziedziczka chłepce chłopską krew? Julian Radlmaier (Samokrytyka burżuazyjnego psa, 17. NH) stworzył komedię w charakterystycznym stylu „ironicznego materializmu”, w której chętnie zatopi zęby zarówno kawiorowa lewica, jak i kinofile. Czas akcji jest tu umowny, a historyczne szczegóły traktowane są dość frywolnie. Stroje z epoki mieszają się ze współczesnym street wearem, pomiędzy kryształową zastawą można znaleźć puszkę coca-coli, a bałtycką plażę opanowali kite-surferzy. Najciekawsze jest jednak polityczne ostrze filmu, przefiltrowane przez pryzmat absurdalnego humoru. Czyżby rację miał jeden z bohaterów? Fakt, że rewolucja październikowa miała nieprzewidziane konsekwencje, nie oznacza, że nie powinniśmy spróbować jeszcze raz.

Ewa Szabłowska

Julian Radlmaier

Urodzony w 1984 roku w Niemczech. Studiował historię sztuki i filmoznawstwo w Berlinie i Paryżu. Był asystentem Wernera Schroetera. Pracował również jako montażysta oraz tłumacz. Przełożył prace krytyczno-filmowe francuskiego filozofa Jacquesa Rancière'a. O swoich filmach mówi, że są sprzeciwem wobec panujących stylistycznych norm. Jego pełnometrażowy debiut Samokrytyka burżuazyjnego psa, pokazywany był na festiwalach na całym świecie, w tym na 17. MFF NH.

Filmografia

2010 The Tramp (short)

2011 Der Aufstand der Plebejer (short)

2013 Ein Gespenst geht um in Europa / A Spectre is Haunting Europe (short)

2014 Ein proletarisches Wintermärchen / A Proletarian Winter’s Tale

2017 Samokrytyka burżuazyjnego psa / Selbstkritik eines bürgerlichen Hundes / Self-criticsim of a Bourgeois Dog

2021 Krwiopijcy / Blutsauger / Bloodsuckers

Twórcy

reżyseria Julian Radlmaier
scenariusz Julian Radlmaier
zdjęcia Markus Koob
montaż Julian Radlmaier
dźwięk Christian Obermaier
obsada Alexandre Koberidze, Lilith Stangenberg, Alexander Herbst, Corinna Harfouch, Andreas Döhler, Daniel Hoesl, Mareike Beykirch, Kyung-Taek Lie, Darja Lewin
producent Kirill Krasovski
produkcja faktura film
właściciel praw ARRI
język niemiecki, angielski, rosyjski

Krwiopijcy

Julian Radlmaier

Twoja ocena 0/5