9,90 zł lub taniej w pakiecie

La Gomera

The Whistlers
reż. Corneliu Porumboiu
Rumunia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja 2019 / 93’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania La Gomera kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg. Kryminalna komedia w reżyserii Corneliu Porumboiu zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.

Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas na wakacje od powagi na tytułową Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov), by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon; zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach).

La Gomera to energetyczna mieszanka kryminału, komedii, heist movie i westernu, doprawiona garścią błyskotliwych odniesień do filmów noir. Reżyser sprytnie buduje historię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną (czy tylko?) grę, używając do tego licznych filmowych nawiązań – m.in. do serii Ocean’s, arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda, kultowej Gildy z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera. W tej genialnej sieci cytatów Porumboiu podkreśla jednak swój własny, autorski styl, daleki od utartych klisz. Jego najważniejszą bronią jest humor, który obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji – czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.

Twórcy

reżyseria Corneliu Porumboiu
scenariusz Corneliu Porumboiu
zdjęcia Tudor Mircea
montaż Roxana Szel
obsada Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar
producent Patricia Poienaru, Marcela Ursu
produkcja MK2 Films, 42 Km Film
polski dystrybutor Gutek Film
język rumuński, angielski, hiszpański

Corneliu Porumboiu

Urodził się w 1975 roku w Vaslui. Ukończył studia ekonomiczne w Bukareszcie. Uważany jest za jednego z czołowych przedstawicieli tzw. nowego kina rumuńskiego. Jego debiutancki film 12:08 na wschód od Bukaresztu otrzymał canneńską Złotą Kamerę w 2006 roku. Jego kolejne filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach na całym świecie.

Filmografia

2006 12:08 na wschód od Bukaresztu / A fost sau n-a fost? / 12:08 East of Bucharest

2009 Policjant, przymiotnik / Politist, adjectiv / Police, adjective

2013 Când se lasa seara peste Bucuresti sau metabolism / When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

2014 Al doilea joc / The Second Game (doc.)

2015 Skarb / Comoara / The Treasure

La Gomera

Corneliu Porumboiu

Twoja ocena 0/5