English

Byłam w domu, ale…

Angela Schanelec
I Was at Home, but... / Ich war zuhause, aber…
Niemcy, Serbia 2019 / 105’
Wyśniona ścieżka

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię ostatni film Schanelec okazał się najbardziej dyskutowanym tytułem w konkursie Berlinale w 2019 roku. Żaden inny seans nie pozostawił tyle miejsca widzom na ich reakcje, refleksje i emocje, które eksplodowały podczas pokazu prasowego kakofonią owacji i gniewnych buczeń. W swoim fabularnym eseju reżyserka obserwuje pogrążoną w żałobie rodzinę – samotną matkę i dwoje dzieci. 13-letni syn znika na tydzień, a jego powrót gwałtownie zmienia dynamikę relacji. Kto kim się opiekuje? Kto kogo chroni? I przed czym? Schanelec od zawsze interesuje ekonomia: kadru, ciała, rodziny, późnego kapitalizmu. W jej świecie gesty i słowa pozostają niezsynchronizowane: nieadekwatna wydaje się zarówno pasywność dzieci, monotonnie recytujących Hamleta, jak i energia głównej bohaterki (Maren Eggert), przejawiająca się w atakach gniewu, paniki czy gwałtownej polemicznej pasji. W jej wydaniu nawet zakup roweru zamienia się w dramatyczny spektakl. Antypsychologiczny, zrywający z klasyczną narracją, inspirowany dokonaniami Bressona, Godarda czy Ozu – a przy tym pełen humoru – film Schanelec rozkodowuje nasze przyzwyczajenia i wizualne klisze.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Berlinie 2019 - najlepszy reżyser; Bildrausch Filmfest Basel 2019 - najlepszy film; Mar del Plata Film Festival 2019 - najlepszy reżyser; MFF w San Sebastián 2019 - Zabaltegi-Tabakalera Prize

Angela Schanelec

Reżyserka uważana za jedną z przedstawicielek ukształtowanej w latach 90. „szkoły berlińskiej”, do której należą także Christian Petzold, Valeska Grisebach czy Thomas Arslan. Jej radykalny, eksperymentalny styl charakteryzują m.in. długie ujęcia, elipsy i antypsychologiczny styl gry aktorskiej. Od lat współpracuje z Maren Eggert, która zagrała główną rolę w Byłam w domu, ale… Filmy Schanelec prezentowane były na festiwalach w Berlinie, Cannes i Locarno. Jest wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu.

Wybrana filmografia

1993 Na lato zostałam w Berlinie / Ich bin den Sommer über in Berlin geblieben / I Stayed in Berlin All Summer

1995 Szczęście mojej siostry / Das Glück meiner kleinen Schwester / My Sister's Good Fortune

1998 Miejsca w miastach / Plätze in Städten / Places in Cities

2001 Przemijające lato / Mein langsames Leben / Passing Summer

2004 Marsylia / Marseille

2007 Popołudnie / Nachmittag / Afternoon

2016 Wyśniona ścieżka / Der traumhafte Weg / The Dreamed Path

2019 Byłam w domu, ale… / Ich war zuhause, aber / I Was at Home, But…

Twórcy

reżyseria Angela Schanelec
scenariusz Angela Schanelec
zdjęcia Ivan Marković
montaż Angela Schanelec
obsada Maren Eggert, Jakob Lassalle, Clara Möller, Franz Rogowski, Lilith Stangenberg, Thorbjörn Björnsson
producent Angela Schanelec
produkcja Nachtmittagfilm Angela Schanelec, Dart Film & Video
właściciel praw Deutsche Kinemathek
język niemiecki

Byłam w domu, ale…

Angela Schanelec

Twoja ocena 0/5