English

Bebia, moje jedyne pragnienie

Juja Dobrachkous
Bebia, à mon seul désir
Wielka Brytania, Gruzja 2021 / 117’
Aurora Dzień dzisiejszy

Ariadna uciekła przed swoją gruzińską rodziną aż do Londynu. Gdy dowiaduje się o śmierci babki, dziewczyna niechętnie wraca do ojczyzny. Na miejscu może się spodziewać wszystkiego oprócz ciepłego powitania. Pełne wyrzutów spojrzenia matki, krewni, którzy wydają się całkiem obcy, miejsca budzące wspomnienia. Milcząca i zagubiona, niepewnie, z narastającą złością porusza się po krainie swojego dzieciństwa. Czy my żyjemy w średniowieczu?, rzuca, gdy dowiaduje się, że musi przejść kilkanaście kilometrów, trzymając sznurek, by zgodnie ze starą tradycją dusza nestorki rodu mogła zaznać spokoju. Pokazywany w rotterdamskim konkursie debiut Jui Dobrachkous splata dwa różne wątki: mityczny i współczesny, ukazujący Gruzję zawieszoną między patriarchalną tradycją a nowoczesnością. To dojrzały portret młodej kobiety, która stara się wyrwać z duszącej sieci rodzinnych zależności i znaleźć swoją własną drogę. Jej cichą walkę reżyserka relacjonuje z wyczuciem, dyskretnie wydobywa emocjonalne detale i niejednoznaczności, przywiązując ogromną wagę do strony wizualnej. Nastrojowe, czarno-białe ujęcia gruzińskiej prowincji z pewnością spotkają się z uznaniem wielbicieli twórczości Nuriego Bilge Ceylana.

Mariusz Mikliński

Juja Dobrachkous

Mieszkająca w Londynie scenarzystka, pisarka i reżyserka pochodzenia gruzińskiego. W 2016 roku napisała scenariusz do Mama – Svyatoy Sebastyan Alexandra Mercury’ego. Bebia… to jej pełnometrażowy debiut, który światową premierę miał w tegorocznym konkursie festiwalu w Rotterdamie. Film dostał dwie nagrody na festiwalu goEAST w Wiesbaden – FIPRESCI i dla najlepszego reżysera.

Filmografia

2021 Bebia, moje jedyne pragnienie / Bebia, à mon seul désir

Twórcy

reżyseria Juja Dobrachkous
scenariusz Juja Dobrachkous
zdjęcia Veronica Solovyeva
montaż Andrey Klychnikov
obsada Anastasia Davidson, Anushka Andronikashvili, Guliko Gurgenidze, Alexander Glurjidze, Ana Chiradze, Anastasia Chanturaia, Giga Datiashvili
producent Juja Dobrachkous, Olga Dyhovichnaya
produkcja Twice a Day
właściciel praw Endorphin
język gruziński, rosyjski

Bebia, moje jedyne pragnienie

Juja Dobrachkous

Twoja ocena 0/5