English

Rezydencja pod Truskawką

Kentucker Audley, Albert Birney
Strawberry Mansion
USA 2021 / 90’
Na Ziemi Saint Maud

A gdyby marzenia senne nie były intymną, sekretną sferą, oddzieloną od reszty świata zasłonami powiek i kopułą czaszki? Rezydencja Pod Truskawką rozgrywa się we freudowskiej dystopii, gdzie nocne wędrówki umysłu są poddawane kontroli i ingerencji. Bohaterem jest tu audytor snów, który podczas wykonywania obowiązków odkrywa szokujący sekret, ale też przeżywa niemożliwą historię miłosną. Paranoiczny dreszczowiec raz po raz przechodzi w swobodny surrealistyczny dryf, w trakcie którego tempo akcji zwalnia, a związki przyczynowo-skutkowe ulegają poluzowaniu. Oniryczne sceny, choć ewidentnie niskobudżetowe, bywają nad wyraz efektowne – to triumf wizji nad ograniczeniami. Całość budzi skojarzenia z Brazil Terry'ego Gilliama, ale jest znacznie bardziej optymistyczna – zamiast goryczy zostawia na języku słodki smak lodów truskawkowych.

Kentucker Audley

Pozostaje związany z amerykańską sceną indie. Jako aktor grywał u Davida Lowery’ego, Alexa Rossa Perry’ego i Amy Seimetz. Wyreżyserował takie filmy jak Team Picture, Holy Land i Sylvio. Nad tym ostatnim, tak jak w przypadku Rezydencji Pod Truskawką, pracował razem z Albertem Birneyem. Założył platformę streamingową NoBudge poświęconą kinu niskobudżetowemu.

Wybrana filmografia

2007 Team Picture

2010 Holy Land

2010 Open Five

2017 Sylvio (co-dir.)

2021 Rezydencja Pod Truskawką / Strawberry Mansion (co-dir.)

Albert Birney

Reżyser mieszkający i pracujący w Baltimore. Studiował na Uniwersytecie w Syracuse. Zadebiutował filmem The Beast Pageant, który zrealizował przy pomocy Jona Mosesa. Silvio, nakręcony we współpracy z Kentuckerem Audleyem, znalazł się na ułożonej przez Richarda Brody’ego z „New Yorkera” liście najlepszych premier 2017 roku. Będąca kolejnym dziełem duetu, Rezydencja Pod Truskawką była pokazywana na festiwalu Sundance.

Wybrana filmografia

2010 The Beast Pageant (co-dir.)

2017 Sylvio (co-dir.)

2018 It Feels Like Forever (short)

2019 Tux and Fanny (anim.)

2021 Rezydencja Pod Truskawką / Strawberry Mansion (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Kentucker Audley, Albert Birney
scenariusz Kentucker Audley, Albert Birney
zdjęcia Tyler Davis
montaż Kentucker Audley, Albert Birney
muzyka Dan Deacon
obsada Kentucker Audley, Penny Fuller, Grace Glowicki, Reed Birney, Albert Birney
producent Emma Hannaway, Matisse Rifai, Taylor Shung, Sarah Winshall
produkcja Ley Line Entertainment
właściciel praw Sarah Winshall
język angielski

Rezydencja pod Truskawką

Kentucker Audley, Albert Birney

Twoja ocena 0/5