English
Indeks Cykle Kalendarz

Czarna Meduza

Youssef Chebbi, ismaël
Black Medusa
Tunezja 2021 / 96’
napisy: polskie i angielskie
9 fug Ćmy

Kino gwałtu i zemsty to – w wydaniu exploitation – narracja rozpowszechniona od dekad nie tylko w kinie zachodnim, ale doskonale znana choćby widzom w Egipcie czy fanom Bollywood. Ale reżyserski duet, ismaël i Youssef Chebbi, podejmuje ten wątek w szczególnym momencie: ruch #metoo (w Tunezji opatrzony hasztagiem #EnaZeda) radykalnie zmienia narrację o kobietach i doświadczanej przez nie przemocy. Twórcy odbijają się więc od gatunkowych schematów, by opowiedzieć znaną historię inaczej. Ich minimalistyczne, wyprane z kolorów i łatwych emocji kino zabiera nas do Tunisu, gdzie późnym wieczorem na ulicach i w klubach trwają łowy. Uległa i cicha Nada wydaje się idealną ofiarą, ale to tylko pozory. Za jej milczeniem kryje się cierpienie i gniew, który wzbudził pragnienie zemsty. Teraz to Nada jest na polowaniu. ismaël i Youssef Chebbi nie tylko twórczo reinterpretują mit Meduzy, ale także indywidualne doświadczenie Nady przekuwają w opowieść o systemowej przemocy, o cyklu gwałtu i zemsty, który zdaje się nie mieć końca i który nie przynosi ni sprawiedliwości, ni pocieszenia. Przerwać ten zaklęty krąg przemiany ofiary w sprawcę, a sprawcy – w ofiarę, może jedynie przerwanie milczenia.

Małgorzata Sadowska

Dostępność online

12 sie, 12:00 – 29 sie

Seanse

sb 14 sie, 19:00 knh 8
wt 17 sie, 19:30 knh 8
pt 20 sie, 22:30 knh 8
sb 21 sie, 19:15 dcf lw
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

606 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Youssef Chebbi

Urodzony w 1984 roku reżyser i muzyk, założyciel wytwórni Bookmaker Records i współorganizator Sailing Stones Music Festival. Współreżyserował dokument Babylon (2012), nagrodzony Grand Prix na festiwalu FID w Marsylii (wraz z ismaëlem i Alą Eddine Slimem, którego Tlamess pokazywaliśmy na Nowych Horyzontach). Jego krótkie metraże prezentowane były m.in. na festiwalu w Clermont-Ferrand.  

Filmografia

2010 Vert le nord / Heading North (short)

2012 Babylon (doc.)

2012 Les profondeurs / The Depths (short)

2021 Czarna Meduza / Ma tasmaa ken errih / Black Medusa

ismaël

Urodzony w 1981 roku reżyser, artysta wizualny, poeta. Autor książki-eseju o kinie tunezyjskim, twórca filmów eksperymentalnych. Jego krótkometrażowy Leila’s Blues (2018), zrealizowany wspólnie z Fateme Ahmadi, miał premierę w canneńskiej sekcji Directors’ Fortnight. Współreżyserował również dokument Babylon (2012), nagrodzony Grand Prix na festiwalu FID w Marsylii (wraz z Youssefem Chebbim i Alą Eddine Slimem, którego Tlamess pokazywaliśmy na Nowych Horyzontach).

Filmografia

2012 Babylon (doc.)

2018 Leila’s Blues (short)

2021 Czarna Meduza / Ma tasmaa ken errih / Black Medusa

Twórcy

reżyseria Youssef Chebbi, ismaël
scenariusz Youssef Chebbi, ismaël
zdjęcia Imed Aissaoui
montaż ismaël
muzyka Omar Aloulou
obsada Nour Hajri, Rym Hayouni
producent ismaël
produkcja Utopia Films
właściciel praw Utopia Films
język arabski, francuski, angielski
barwa cz.-b.

Czarna Meduza

Youssef Chebbi, ismaël

Twoja ocena 0/5