English

Początek

Dea Kulumbegashvili
Beginning / Dasatskisi
Gruzja, Francja 2020 / 125’
Paryż, 13. dzielnica Titane

Zrealizowany w ograniczającym ekranową przestrzeń formacie 1:33 Początek umiejętnie wykorzystuje napięcie między tym, co w kadrze, a tym, co poza nim – i chodzi tu zarówno o ludzkie, jak i boskie interwencje. Dea Kulumbegashvili umieściła akcję swojego debiutu w odizolowanej gruzińskiej wsi. Jego bohaterkę zamyka w czterech ścianach domu, w których kobietę dodatkowo ograniczają reguły życia religijnego, co potęguje wrażenie alienacji i obcości. Jakby tego było mało, Yana jest żoną lidera tutejszej wspólnoty Świadków Jehowy, odrzucanej i prześladowanej mniejszości (choć jej członkowie stąd pochodzą). W pojemnym, inspirowanym kinem Carlosa Reygadasa (producent wykonawczy), Chantal Akerman i Michaela Hanekego filmie gruzińska reżyserka eksploruje kwestie obcości (we wspólnocie, własnym domu, ale i własnym ciele), gra atmosferą terroru i sięgając po religijny wątek męczeństwa, bada granice poświęcenia. Choć okoliczności ograniczają Yanę niczym ciasny kadr, kobieta pracowicie poszerza granice swojej wewnętrznej wolności, czyniąc Początek jednym z najbardziej prowokacyjnych i dojrzałych debiutów ostatnich lat. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w San Sebastián 2020 - najlepszy film, reżyser, scenariusz; MFF w Toronto 2020 - Nagroda FIPRESCI; MFF w Singapurze 2020 - najlepszy reżyser; Crossing Europe Filmfestival 2021 - najlepsza fabuła

Dea Kulumbegashvili

Urodzona w 1986 roku gruzińska reżyserka i scenarzystka. Studiowała medioznawstwo w nowojorskiej The New School i reżyserię na Uniwersytecie Columbia. Jej debiutancki krótki metraż Invisible Spaces (2014) miał premierę na festiwalu w Cannes, podobnie jak prezentowany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs Léthé (2016). Początek to jej debiut fabularny.

Filmografia

2014 Ukhilavi sivrtseebi / Invisible Spaces (short)

2016 Léthé (short)

2020 Początek / Dasatskisi / Beginning

Twórcy

reżyseria Dea Kulumbegashvili
scenariusz Dea Kulumbegashvili, Rati Oneli
zdjęcia Arseni Khachaturan
montaż Matthieu Taponier
muzyka Nicolas Jaar
obsada Kakha Kintsurashvili, Rati Oneli, Ia Sukhitashvili
producent Rati Oneli Ilan Amouyal, David Zerat, Paul Rozenberg
produkcja OFA, First Picture, Zadig Productions/Zadig Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język gruziński

Początek

Dea Kulumbegashvili

Twoja ocena 0/5