English
Indeks Cykle Kalendarz

Ćmy

Piotr Stasik
The Moths
Polska 2021 / 68’
napisy: angielskie
Czarna Meduza Kryjówka Johna

Podczas kolonii dla nastoletnich graczy sytuacja wymyka się spod kontroli. Uczestnicy wpadają w trans i nie mogą przestać grać. Bezsilni wychowawcy odcinają im internet, co powoduje grupową histerię. Część nastolatków ucieka z obozu i odnajduje się dopiero po 20 dniach. Psychologowie uważają, że spowodowany odcięciem od gier stres jest przyczyną ich dziwnego zachowania. Aby dotrzeć do wspomnień i emocji, których chłopcy nie są w stanie wyrazić słowami, wychowawcy kierują ich na warsztat terapii tańcem. W Ćmach można zauważyć uwspółcześnioną wersję Władcy much. Jest to opowieść o dominacji, męskości i toksycznych wzorcach, które nie pozwalają chłopcom, a później mężczyznom, na okazywanie sobie uczuć i bliskości. Strach przed konfrontacją ze sobą i ujawnieniem własnych słabości leżą u podstaw ich ucieczkowych zachowań: czy to w świat gier, religii, czy po prostu w nieznane. Piotr Stasik pokazuje ten stan umysłu nie wprost. Fabuła jest tylko ramą do eksploracji chłopięcej świadomości i podświadomości poprzez choreografię, taniec i proces grupowy. Poetycki, wizualny moralitet o pułapkach współczesnej cywilizacji z muzyką Pawła Mykietyna. 

Ewa Szabłowska

Seanse

pn 16 sie, 19:15 knh 9
Spotkanie z twórcami
wt 17 sie, 12:30 knh 8
sb 21 sie, 22:30 knh 8
nd 22 sie, 15:45 dcf lw
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

458 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Piotr Stasik

Urodzony w 1976 roku reżyser, scenarzysta, producent, animator kultury i socjolog, absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Współzałożyciel i wieloletni szef Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Autor m.in. nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej 21 x Nowy Jork (2016) i wyróżnionych na polskich i zagranicznych festiwalach: Dziennika z podróży (2013), Końca lata (2010) czy 7 x Moskwa (2005).

Wybrana filmografia

2005 Po kolei (short, doc.)

2006 7 x Moskwa (short, doc.)

2011 Koniec lata / The Last Day of Summer (short, doc.)

2013 Nie dla każdego  (short, doc.)

2013 Dziennik z podróży / A Diary of a Journey (doc.)

2016 21 x Nowy Jork / 21 x New York (doc.)

2017 Opera o Polsce / Opera About Poland

2021 Ćmy / The Moths

Twórcy

reżyseria Piotr Stasik
scenariusz Piotr Stasik
zdjęcia Nicolás Villegas Hernández, Piotr Stasik
montaż Piotr Stasik, Dorota Wardęszkiewicz
obsada Hubert Jasinowski, Antoni Urbaniak, Jakub Krzykowski, Tymoteusz Skorupka, Baltazar Grześkowiak, Jakub Jasinowski, Adrian Sztuba, Konstancja Olewczuk, Tomasz Wygoda
producent Paweł Kosuń, Agnieszka Janowska
produkcja Centrala FILM
właściciel praw Centrala FILM
język polski

Ćmy

Piotr Stasik

Twoja ocena 0/5