English
Indeks Cykle Kalendarz

Ziemia jałowa

Ahmad Bahrami
The Wasteland / Dashte khamoush
Iran 2020 / 103’
napisy: polskie i angielskie
Theo i jego metamorfozy

Irańska ballada nagrodzona trzema nagrodami na ostatnim festiwalu w Wenecji. Furmanka z lodem jedzie przez surowy, pustynny krajobraz. Prowadzi ją Lotfollah (Ali Bagheri znany z filmów Maniego Haghighiego), pracujący od 40 lat w położonej na perskiej prowincji cegielni. Gdy dojeżdża na miejsce, dostaje polecenie od jej właściciela, aby zebrać wszystkich pracowników – ma im coś do ogłoszenia. Zaczyna przemowę będącą niejako refrenem filmu, powracającym miarowo między scenami, w których poznajemy życie personelu zakładu. Lotfollah, jako jego kierownik, zaangażowany jest właściwie we wszystkie tutejsze sprawy: utarczki, miłości, tajemnice... Najważniejszy okazuje się tu jednak nastrój tej krainy – kamera powoli odsłania nie tylko jej dyskretne piękno, ale i piekło tutejszego życia, bardziej skomplikowanego, niż można by przypuszczać. Reżyser Ahmad Bahrami balansuje między realizmem a alegorią, używając czarno-białych, ciasnych ujęć oraz usuwając z kadrów wiele artefaktów współczesności.

Adam Kruk

nagrody

MFF w Wenecji 2020 – najlepszy film (sekcja Horyzonty), Nagroda FIPRESCI, Nagroda FAI Foundation; MFF w Hongkongu 2021 – najlepszy film, najlepszy aktor

Dostępność online

12 sie, 12:00 – 22 sie
tylko do 22 sie

Seanse

pt 13 sie, 12:15 knh 8
śr 18 sie, 15:30 knh 8
sb 21 sie, 09:30 knh 8
nd 22 sie, 15:30 dcf la
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

634 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Ahmad Bahrami

Urodzony w 1972 roku w Szahrijarze irański reżyser, scenarzysta oraz aktor. W 2010 roku brał udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Abbasa Kiarostamiego, za swojego mistrza uznaje też Bélę Tarra. W 2017 roku nakręcil swój pełnometrażowy debiut Panah, a trzy lata później Ziemię jałową, pokazywaną na festiwalu w Wenecji, skąd Bahrami wyjechał z nagrodą za najlepszy film w sekcji Horyzonty oraz z nagrodami FIPRESCI i fundacji FAI.

Filmografia

2017 Panah

2020 Ziemia jałowa / Dashte khamoush / The Wasteland

Twórcy

reżyseria Ahmad Bahrami
scenariusz Ahmad Bahrami
zdjęcia Masoud Amini Tirani
montaż Sara Yavari
muzyka Foad Ghahremani
obsada Ali Bagheri, Farrokh Nemati, Mahdieh Nassaj, Touraj Alvand, Majid Farhang
producent Saeed Bashiri
produkcja Persia Film Distribution
język perski, kurdyjski, turecki
barwa cz.-b.

Ziemia jałowa

Ahmad Bahrami

Twoja ocena 0/5