12,90 zł

Tylko zwierzęta nie błądzą

Only the Animals / Seules les bêtes
reż. Dominik Moll
Francja, Niemcy 2019 / 117’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Zaginiona: młoda kobieta o imieniu Evelyn. Miejsce (prawdopodobnej) zbrodni: niewielkie miasteczko gdzieś pośród mglistych gór we Francji. Podejrzani: pięć pozornie niepowiązanych ze sobą postaci. Oto punkt wyjścia dla jednej z najciekawszych miłosno-kryminalnych układanek we współczesnym francuskim kinie. Reżyser umiejętnie gubi tu tropy i steruje naszą uwagą, zapewniając  zarówno pełną napięcia intrygę, jak i ekranową rozrywkę.

Z daleka widok jest piękny: wszyscy bohaterowie zamieszani w zniknięcie Evelyn to idealiści, którzy marzą o przełamaniu marazmu codzienności. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że każdy z bohaterów skrywa jakiś sekret i zdecydowanie ma coś na sumieniu. Poświęcone poszczególnym postaciom rozdziały filmu pokazują tę samą historię z perspektywy innej osoby. Każda z części obrazuje nowy punkt widzenia, podbijając stawkę i zwiększając napięcie w całej grze.

Tylko zwierzęta nie błądzą to rewelacja MFF w Wenecji, a sama historia została oparta na bestsellerowej powieści kryminalnej Colina Niela. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy europejskiego kina: Denis Menochet (Dzięki Bogu, Bękarty wojny), Damien Bonnard (Nędznicy, Dunkierka) oraz Valeria Bruni Tedeschi (Zwariować ze szczęścia, Isabelle i mężczyźni).

Twórcy

reżyseria Dominik Moll
scenariusz Dominik Moll, Gilles Marchand
zdjęcia Patrick Ghiringhelli
montaż Laurent Rouan
muzyka Benedikt Schiefer
obsada Denis Menochet, Laure Calamy, Damien Bonnard, Valeria Bruni Tedeschi
producent Simon Arnal, Caroline Benjo, Barbara Letellier, Carole Scotta
produkcja Haut et Court
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Tylko zwierzęta nie błądzą

Dominik Moll

Twoja ocena 0/5