9,90 zł

El Club

The Club
reż. Pablo Larraín
Chile 2015 / 97’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 65. Berlinale film jednego z najwybitniejszych chilijskich reżyserów Pabla Larraína, twórcy bezkompromisowej Emy No, nominowanego do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz z siostrą zakonną wiedzie tu spokojne życie. Największym wydarzeniem są w ich monotonnej codzienności gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza-samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?

Pablo Larraín buduje film gęsty od znaczeń. Niezwykły klimat tego obrazu udaje się osiągnąć dzięki zdjęciom, kręconym pod słońce. W niedoświetlonych kadrach kryją się niewygodne sekrety i przerażające tajemnice. Jakby w zaprzeczeniu otwierającemu film cytatowi z Księgi Rodzaju Bóg zobaczył, że światło było dobre i oddzielił światło od ciemności.

Twórcy

reżyseria Pablo Larraín
scenariusz Guillermo Calderón, Pablo Larraín, Daniel Villalobos
zdjęcia Sergio Armstrong
montaż Sebastián Sepúlveda
muzyka Carlos Cabezas
obsada Roberto Farías, Antonia Zegers, Alfredo Castro, Marcelo Alonso, Jaime Vadell
producent Pablo Larraín, Juan de Dios Larraín
produkcja Fabula
polski dystrybutor Aurora Films
język hiszpański

Pablo Larraín

Chilijski reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1976 roku w Santiago. Studiował komunikację audiowizualną na Uniwersytecie UNIACC. Wraz z bratem Juanem de Dios Larraínem założył firmę Fábula, która obecnie jest jednym z najciekawszych ośrodków produkujących kino artystyczne. Powstały w niej m.in. 4:44. Ostatni dzień na Ziemi Abla Ferrary, Gloria i Fantastyczna kobieta Sebastiána Lelio i Kryształowa wróżka Sebastiána Silvy. Autor ekranowej trylogii poświęconej Chile pod rządami Pinocheta (Tony ManeroPost MortemNie), a także oryginalnych filmowych biografii Neruda i Jackie. Ten drugi tytuł był anglojęzycznym debiutem reżysera. Larraín zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale oraz nagrodę za scenariusz na festiwalu Mar del Plata za piętnujący pedofilię w kościele dramat Klub. Jego najnowszy film Ema miał premierę na festiwalu w Wenecji.

Filmografia

2006 Fuga

2008 Tony Manero

2010 Post mortem

2011 Prófugos (co-dir., TV series)

2012 Nie / No

2015 Klub / El Club

2016 Neruda

2016 Jackie

2019 Ema
El Club

Pablo Larraín

Twoja ocena 0/5