9,90 zł

Zimna wojna

Cold War
reż. Paweł Pawlikowski
Polska, Wielka Brytania, Francja, Belgia 2018 / 84’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Paweł Pawlikowski, nagrodzony Oscarem za Idę, tym razem skradł serca publiczności i jurorów festiwalu w Cannes, gdzie został wyróżniony nagrodą dla najlepszego reżysera. Jego Zimna wojna to jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat, który – oprócz laurów w Cannes – zdobył m.in. Złote Lwy, siedem Orłów i był nominowany do Oscara aż w trzech kategoriach (reżyseria, zdjęcia, film nieanglojęzyczny).

Zimna wojna to film równie intymny, co naszpikowany emocjami, które rozsadzają starannie skomponowane, czarno-białe kadry. Rozgrywający się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku romans Wiktora (Tomasz Kot) i Zuli (Joanna Kulig) to historia miłości równie wielkiej, co niemożliwej. W szerszym kontekście – to obraz poranionej wojną Polski, która nie może znaleźć dla siebie miejsca ani w ciasnym, zindoktrynowanym Wschodzie, ani na zblazowanym, zapatrzonym w siebie Zachodzie.

Twórcy

reżyseria Paweł Pawlikowski
scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki, Piotr Borkowski
zdjęcia Łukasz Żal
montaż Jarosław Kamiński
muzyka Marcin Masecki, Tadeusz Sygietyński, Mira Zimińska
obsada Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc
producent Tanya Seghatchian, Justyna Supernak, Rafal Golis, Lizzie Francke, Tomasz Dukszta, Jędrzej Sabliński, Michał Turnau
polski dystrybutor Kino Świat
język polski
barwa cz.-b.

Zimna wojna

Paweł Pawlikowski

Twoja ocena 0/5