9,90 zł

Ostatnia rodzina

The Last Family
reż. Jan P. Matuszyński
Polska 2016 / 117’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Obsypany nagrodami fabularny debiut jednego z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów. Ostatnia rodzina to historia skomplikowanych relacji między członkami rodziny Beksińskich: malarzem Zdzisławem, jego żoną Zofią i synem Tomaszem. 

Akcja filmu Jana P. Matuszyńskiego – którego Żeby nie było śladów jest polskim kandydatem do Oscara 2022® – rozpoczyna się w 1977, gdy Beksińscy przenoszą się z Sanoka do Warszawy. Przeprowadzka wywiera negatywny wpływ na Tomasza, który choć osiąga sukcesy jako tłumacz i prezenter radiowy, nie może poradzić sobie z nękającymi go stanami depresyjnymi. Mimo że w życiu bohaterów roi się od spektakularnych wydarzeń, Matuszyński woli pokazać ich codzienność, w której ból istnienia sąsiaduje z momentami autentycznego szczęścia. Nie stroniąc od czarnego humoru i nie ignorując specyfiki ekscentrycznych bohaterów, reżyser uczynił ze swego filmu uniwersalną opowieść o paradoksach bliskości.

Walory Ostatniej rodziny zostały docenione w kraju i za granicą, a brawurowa rola wcielającego się w Zdzisława Beksińskiego Andrzeja Seweryna przyniosła mu Srebrnego Lamparta na festiwalu w Locarno.

Twórcy

reżyseria Jan P. Matuszyński
scenariusz Robert Bolesto
zdjęcia Kacper Fertacz
montaż Przemysław Chruścielewski
muzyka Atanas Valkov
obsada Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna
producent Aneta Hickinbotham, Leszek Bodzak
produkcja Aurum Film
polski dystrybutor Kino Świat
język polski

Ostatnia rodzina

Jan P. Matuszyński

Twoja ocena 0/5