9,90 zł

Jackie

reż. Pablo Larraín
USA, Francja, Chile, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania 2016 / 95’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Jackie przedstawia kulisy jednego z najbardziej wstrząsających momentów w dziejach Ameryki - zabójstwa JFK, widzianego oczami Pierwszej Damy - Jacqueline Bouvier Kennedy. Nominowana do Złotego Globu Natalie Portman buduje poruszający portret kobiety-ikony, uosobienia klasy, stylu i szyku. Postaci równie inspirującej, co tajemniczej.

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża.

Wyprodukowany przez Darrena Aronofsky'ego (Requiem dla snu, Czarny łabędź) film Pablo Larraína (Ema, El Club) został doceniony przez widzów i krytyków, zdobywając blisko 30 prestiżowych nagród i 77 nominacji. Wśród nich m.in. Nagrodę za Najlepszy Scenariusz i Nagrodę Specjalną na MFF w Wenecji, statuetkę Critics' Choice i Hollywood Film Award.

Twórcy

reżyseria Pablo Larraín
scenariusz Noah Oppenheim
zdjęcia Stéphane Fontaine
montaż Sebastián Sepúlveda
muzyka Mica Levi
obsada Natalie Portman, Greta Gerwig, Peter Sarsgaard, Billy Crudup, John Hurt
producent Darren Aronofsky, Pascal Caucheteux, Scott Franklin, Ari Handel, Juan de Dios Larraín
produkcja Protoza
polski dystrybutor Kino Świat
język angielski, hiszpański

Pablo Larraín

Chilijski reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1976 roku w Santiago. Studiował komunikację audiowizualną na Uniwersytecie UNIACC. Wraz z bratem Juanem de Dios Larraínem założył firmę Fábula, która obecnie jest jednym z najciekawszych ośrodków produkujących kino artystyczne. Powstały w niej m.in. 4:44. Ostatni dzień na Ziemi Abla Ferrary, Gloria i Fantastyczna kobieta Sebastiána Lelio i Kryształowa wróżka Sebastiána Silvy. Autor ekranowej trylogii poświęconej Chile pod rządami Pinocheta (Tony ManeroPost MortemNie), a także oryginalnych filmowych biografii Neruda i Jackie. Ten drugi tytuł był anglojęzycznym debiutem reżysera. Larraín zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale oraz nagrodę za scenariusz na festiwalu Mar del Plata za piętnujący pedofilię w kościele dramat Klub. Jego najnowszy film Ema miał premierę na festiwalu w Wenecji.

Filmografia

2006 Fuga

2008 Tony Manero

2010 Post mortem

2011 Prófugos (co-dir., TV series)

2012 Nie / No

2015 Klub / El Club

2016 Neruda

2016 Jackie

2019 Ema
Jackie

Pablo Larraín

Twoja ocena 0/5