7,90 zł

Imagine

reż. Andrzej Jakimowski
Polska, Portugalia, Francja, Wielka Brytania 2012 / 104’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Poruszająca opowieść o charyzmatycznym instruktorze osób niewidomych nauczającym orientacji w przestrzeni. Film, urzekający zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego oraz zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego, pokazywany premierowo na festiwalu w Toronto, został laureatem Nagrody Publiczności 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Ian (Edward Hogg) przybywa do prestiżowego ośrodka dla osób niewidomych w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie Upadek). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...

Scenariusz Imagine pisałem po kilkumiesięcznej dokumentacji dotyczącej technik orientacji przestrzennej, jakimi posługują się niewidomi. Uważam, że te metody są na wskroś poetyckie a zarazem niezwykle filmowe, mówił reżyser, Andrzej Jakimowski.

Twórcy

reżyseria Andrzej Jakimowski
scenariusz Andrzej Jakimowski
zdjęcia Adam Bajerski
montaż Cezary Grzesiuk
muzyka Tomasz Gassowski
obsada Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Melchior Derouet, Francis Frappat, João Lagarto
producent François d'Artemare, Andrzej Jakimowski
produkcja Zjednoczenie Artystów i Rzemieslników, KMBO, Film and Music Entertainment, CanDo Films, Filmes do Tejo
polski dystrybutor Kino Świat
język angielski, francuski, portugalski, niemiecki

Imagine

Andrzej Jakimowski

Twoja ocena 0/5