7,90 zł

Coś za mną chodzi

It Follows
reż. David Robert Mitchell
USA 2014 / 95’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Przełomowy dla swojego gatunku, stylowy horror Davida Roberta Mitchella, jeden z najoryginalniejszych horrorów amerykańskich XXI wieku. Coś za mną chodzi to ukłon w stronę młodzieżowych slasherów z lat 90., inspirowany upiorną klasyką – Kręgiem Hideo Nakaty, wizualnie nawiązujący do takich tytułów jak Piątek trzynastego czy Halloween.

Prawie naga dziewczyna wybiega na ulicę. Coś albo ktoś ją goni. Trudno powiedzieć, co przykuwa większą uwagę: jej zmysłowa nagość czy strach. Już niedługo w podobnej sytuacji znajdzie się dziewiętnastoletnia Jay, która od dzieciństwa chciała iść z kimś fajnym na randkę. Gdy jej marzenie wreszcie się spełni – pewien chłopak zaprasza ją do kina, na kolację, a w końcu do swojego samochodu zaparkowanego gdzieś na odludziu – dziewczyna odkryje, że ma to nieoczekiwane konsekwencje. W trakcie seksu chłopak rzuca na nią klątwę – z Jay zostanie krwawy strzęp, jeśli nie przekaże przekleństwa kolejnej osobie. Może to zrobić oczywiście tylko w łóżku. Jay początkowo nie bierze poważnie gróźb, dopiero gdy objawia jej się upiorna staruszka, zaczyna wierzyć w nieuchronność losu. I szukać kochanka.

Twórcy

reżyseria David Robert Mitchell
scenariusz David Robert Mitchell
zdjęcia Mike Gioulakis
montaż Julio Perez IV
muzyka Disasterpeace
obsada Maika Monroe, Keir Gilchrist, Olivia Luccardi, Daniel Zovatto, Jake Weary, Lili Sepe, Bailey Spry
producent David Kaplan, David Robert Mitchell, Erik Rommesmo
produkcja Northern Lights Films, Animal Kingdom, Two Flints
polski dystrybutor Kino Świat
język angielski

David Robert Mitchell

Urodzony w 1974 roku niezależny reżyser i scenarzysta, który zdobył międzynarodowe uznanie dzięki filmowi Coś za mną chodzi. Inspirowany twórczością Johna Carpentera obraz stał się częścią nowej fali amerykańskiego horroru, na którą składają się m.in. Dziedzictwo, Uciekaj! czy Ciche miejsceCoś za mną chodzi miało premierę na festiwalu w Cannes, podobnie jak prezentowane w canneńskim konkursie Tajemnice Silver Lake.

Filmografia

2010 Legendarne Amerykańskie Pidżama Party / The Myth of American Sleepover

2014 Coś za mną chodzi / It Follows

2018 Tajemnice Silver Lake / Under the Silver Lake

Coś za mną chodzi

David Robert Mitchell

Twoja ocena 0/5