9,90 zł

Fuocoammare. Ogień na morzu

Fuocoammare
reż. Gianfranco Rosi
Włochy, Francja 2016 / 114’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Fuocoammare. Ogień na morzu nagrodzony na festiwalu Berlinale Złotym Niedźwiedziem, poruszający i szczery film mistrza dokumentu społecznego – Gianfranca Rosiego (Notturno, Rzymska aureola, Pokój 164. Spowiedź mordercy).

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów oraz tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny).

Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca zarówno Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny.

Twórcy

reżyseria Gianfranco Rosi
scenariusz Gianfranco Rosi, Carla Cattani
zdjęcia Gianfranco Rosi
montaż Jacopo Quadri
dźwięk Stefano Grosso
obsada Samuele Pucillo, Pietro Bartolo, Samuele Caruana
producent Donatella Palermo, Gianfranco Rosi
produkcja Stemal Entertainment, 21 Unofilm, Cinecittà Luce, Rai Cinema, Les Films d'Ici, Arte France Cinéma
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski, angielski

Fuocoammare. Ogień na morzu

Gianfranco Rosi

Twoja ocena 0/5