9,90 zł

Tajemnice Morza Sargassowego

The Miracle of the Sargasso Sea / To thávma tis thálassas ton Sargassón
reż. Syllas Tzoumerkas
Grecja, Niemcy, Holandia, Szwecja 2019 / 120’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Doskonale zagrany psychologiczny kryminał jednego z najważniejszych twórców greckiej Nowej Fali. Umiejscowiona w miasteczku portowym opowieść o dwóch kobietach, które nieoczekiwanie połączy mroczna, głęboko skrywana tajemnica.

Elisabeth (Angeliki Papoulia, znana z filmów Yorgosa Lanthimosa) to nieustraszona, ale też uzależniona od alkoholu szefowa policji, która została zmuszona do opuszczenia Aten i objęcia prowincjonalnej placówki. Samotna Rita (Youla Boudali) pracuje w fabryce przy połowie węgorzy i pragnie wyrwać się spod wpływu brata, lokalnej gwiazdy nocnych klubów (Christos Passalis). Ich drogi skrzyżują się pewnej feralnej nocy, która na zawsze odwróci układ sił w miasteczku.

Bogaty w szczegóły i krytyczny portret podupadłej greckiej miejscowości łączy się w filmie z emancypacyjną, feminizującą narracją oraz namysłem nad systemową krzywdą, jakiej doświadczają najsłabsi członkowie społeczeństwa. Nad całością unosi się klimat kina noir, z komisarz Elisabeth przedzierającą się przez labirynt niejasnych ludzkich relacji. Porównywany do dzieł Davida Lyncha film Tzoumerkasa (Płomień) wciąga nas w kolejne kręgi zła, z których wyjście może okazać się bardzo trudne.

Twórcy

reżyseria Syllas Tzoumerkas
scenariusz Youla Boudali, Syllas Tzoumerkas
zdjęcia Petrus Sjövik
montaż Andreas Wodraschke
muzyka Jean-Paul Wall, drog_A_tek, Phoebus
obsada Angeliki Papoulia, Youla Boudali, Christos Passalis, Argyris Xafis, Thanasis Dovris
producent Maria Drandaki, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith, Olle Wirenhed, Anthony Muir
produkcja Homemade Films, unafilm, PRPL, Kakadua Filmproduktion, Film i Väst, ZDF/Arte, Eurimages, Greek Film Centre, Film- und Medienstiftung NRW, Nederlands Filmfonds, Svenska Filminstitutet, Creative Europe Media
właściciel praw New Europe Film Sales
język grecki, angielski

Tajemnice Morza Sargassowego

Syllas Tzoumerkas

Twoja ocena 0/5