9,90 zł

Ładunek

The Load / Teret
reż. Ognjen Glavonić
Serbia, Francja, Chorwacja, Iran, Katar 2018 / 98’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nawiązując do prawdziwych wydarzeń, Ognjen Glavonić w swoim prezentowanym na festiwalu w Cannes pełnometrażowym debiucie opowiada o świecie poharatanym wojną. Szarym, zmęczonym, widzianym zza zakurzonej szyby. Jego szorstki film, przywodzący na myśl Cenę strachu Henri-Georges'a Clouzota, pulsuje podskórnym napięciem.

Vlada (Leon Lučev, znany m.in. z Grbavicy Jasmili Žbanić) zarabia na życie jako kierowca ciężarówki. Choć właśnie trwa bombardowanie Serbii przez NATO, ku swojemu zaskoczeniu mężczyzna dostaje kolejne zlecenie. Ma przewieźć tajemniczy ładunek z Kosowa do Belgradu i nie zadawać zbyt wielu pytań. Vlada nie ma pojęcia, co tak naprawdę znajduje się w jego ciężarówce. I chyba woli tego nie wiedzieć. Napotykani przez Vladę ludzie na przekór wszystkiemu usiłują normalnie żyć, ale od pewnych rzeczy nie da się uciec. Można je tylko ukryć, a potem porządnie wyszorować po wszystkim ręce.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Ładunek był prezentowany w ramach konkursu w trakcie 18. edycji Nowych Horyzontów.

Twórcy

reżyseria Ognjen Glavonić
scenariusz Ognjen Glavonić
zdjęcia Tatjana Krstevski
montaż Jelena Maksimović
dźwięk Jakov Munižaba, Gilles Bénardeau
obsada Leon Lučev, Pavle Čemerikić, Tamara Krcunović, Ivan Lučev
producent Ognjen Glavonić, Stefan Ivanic, Dragana Jovović, Sophie Erbs
produkcja Non-Aligned Films, Cinema Défacto, Kinorama, Three Gardens Films
właściciel praw New Europe Film Sales
język serbski

Ładunek

Ognjen Glavonić

Twoja ocena 0/5