9,90 zł

Synowie Danii

Sons of Denmark / Danmarks sønner
reż. Ulaa Salim
Dania 2019 / 118’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Poznajcie Danię daleką od mitu hygge: oto trzymająca w napięciu opowieść o brudnej polityce, rasizmie i próbie odnalezienia swojej tożsamości w świecie pełnym napięć.

Rok po ataku terrorystycznym nacjonaliści wyrastają na faworytów wyborów parlamentarnych. Stojący na czele partii makiaweliczny populista Martin Nordahl zręcznie podsyca antyimigranckie nastroje, a ziarno nienawiści szybko wydaje plony w postaci aktów przemocy na tle rasistowskim. W tej dusznej atmosferze w dorosłość wchodzi Zakaria, 19-letni uchodźca z Iraku. Poczucie zagrożenia skłania go do zaangażowania się w ruch arabskich radykałów. W nowym środowisku poznaje tajemniczego Alego, który podejmuje walkę o duszę wrażliwego chłopaka.

Reżyser Ulaa Salim – syn irackich imigrantów – prezentuje w swoim filmie mroczne oblicze Danii. Serce kraju, Kopenhaga, przypomina tu miasto z trylogii Pusher Nicolasa Windinga Refna – jest mroczna, klaustrofobiczna, jedynie gdzieniegdzie rozświetlona niepokojącym światłem neonów. Doskonale koresponduje z wewnętrznymi światami bohaterów filmu.

Twórcy

reżyseria Ulaa Salim
scenariusz Ulaa Salim
zdjęcia Eddie Klint
montaż Jenna Mangulad
muzyka Lewand Othman
obsada Mohammed Ismail Mohammed, Zaki Youssef, Rasmus Bjerg, Imad Abul-Foul, Morten Holst, Olaf Johannessen, Özlem Saglanmak
producent Daniel Mühlendorph
produkcja Hyæne Film, Det Danske Filminstitut
właściciel praw New Europe Film Sales
język duński, arabski

Synowie Danii

Ulaa Salim

Twoja ocena 0/5