9,90 zł

Synowie Danii

Sons of Denmark / Danmarks sønner
reż. Ulaa Salim
Dania 2019 / 118’, polskie napisy
polskie napisy zobacz zwiastun

Poznajcie Danię daleką od mitu hygge: oto trzymająca w napięciu opowieść o brudnej polityce, rasizmie i próbie odnalezienia swojej tożsamości w świecie pełnym napięć.

Rok po ataku terrorystycznym nacjonaliści wyrastają na faworytów wyborów parlamentarnych. Stojący na czele partii makiaweliczny populista Martin Nordahl zręcznie podsyca antyimigranckie nastroje, a ziarno nienawiści szybko wydaje plony w postaci aktów przemocy na tle rasistowskim. W tej dusznej atmosferze w dorosłość wchodzi Zakaria, 19-letni uchodźca z Iraku. Poczucie zagrożenia skłania go do zaangażowania się w ruch arabskich radykałów. W nowym środowisku poznaje tajemniczego Alego, który podejmuje walkę o duszę wrażliwego chłopaka.

Reżyser Ulaa Salim – syn irackich imigrantów – prezentuje w swoim filmie mroczne oblicze Danii. Serce kraju, Kopenhaga, przypomina tu miasto z trylogii Pusher Nicolasa Windinga Refna – jest mroczna, klaustrofobiczna, jedynie gdzieniegdzie rozświetlona niepokojącym światłem neonów. Doskonale koresponduje z wewnętrznymi światami bohaterów filmu.

Twórcy

reżyseria Ulaa Salim
scenariusz Ulaa Salim
zdjęcia Eddie Klint
montaż Jenna Mangulad
muzyka Lewand Othman
obsada Mohammed Ismail Mohammed, Zaki Youssef, Rasmus Bjerg, Imad Abul-Foul, Morten Holst, Olaf Johannessen, Özlem Saglanmak
producent Daniel Mühlendorph
produkcja Hyæne Film, Det Danske Filminstitut
właściciel praw New Europe Film Sales
język duński, arabski
barwa kolor

Synowie Danii

Ulaa Salim

Twoja ocena 0/0