9,90 zł

Siedzący słoń

An Elephant Sitting Still / Da xiang xi di er zuo
reż. Hu Bo
Chiny 2018 / 234’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Siedzący słoń to mocna, szczera do bólu diagnoza współczesnych Chin oraz jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości.

Film w reżyserii Hu Bo, wyróżniony Nagrodą Publiczności podczas 18. MFF Nowe Horyzonty, jest perfekcyjnym połączeniem kina protestu i klimatu rodem z filmów noir. W Siedzącym słoniu obserwujemy zrealizowaną z rozmachem panoramę międzyludzkich relacji, na których piętno odciska moralna korupcja. Impulsem wszystkich zdarzeń jest tu szkolny incydent, skutkujący serią tragicznych wydarzeń. Rozkręcająca się spirala przemocy pochłania kolejnych bohaterów, którzy zaczynają fantazjować o ucieczce z miasta. Ich pragnienie ucieleśnia mityczny siedzący słoń z miasta Manzhouli – nieporuszony, obojętny niczym Budda.

Siedzący słoń to pierwszy i ostatni film reżysera, który odebrał sobie życie w październiku 2017 roku, cztery miesiące przed światową premierą filmu na Berlinale. Béla Tarr, nauczyciel i mentor Hu Bo, napisał list do nowohoryzontowej publiczności, w którym wspomina młodego artystę:

Zgłosiły się do mnie setki chińskich reżyserów, ale gdy go poznałem, wiedziałem: to jest to! Bez cienia wątpliwości. Przepełniała go godność i świetnie się z nim pracowało. W jego oczach widać było niezwykle silną osobowość.(...) Pragnę Wam po prostu powiedzieć, że poznałem człowieka z wielką wizją świata.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Siedzący słoń to laureat Nagrody Publiczności 18. edycji Nowych Horyzontów.

nagrody

MFF Nowe Horyzonty 2018 – Nagroda Publiczności; MFF w Berlinie 2018 – Nagroda FIPRESCI, nagroda za najlepszy debiut – wyróżnienie; MFF w Hongkongu 2018 – Nagroda Publiczności

Twórcy

reżyseria Hu Bo
scenariusz Hu Bo
zdjęcia Fan Chao
montaż Hu Bo
muzyka Hua Lun
obsada Zhang Yu, Peng Yuchang, Wang Yuwen, Liu Congxi
producent Liu Xuan
produkcja Dongchun Films
właściciel praw Rediance
język mandaryński

Siedzący słoń

Hu Bo

Twoja ocena 0/5