9,90 zł lub taniej w pakiecie

Arab Blues

Un divan à Tunis
reż. Manele Labidi
Francja, Tunezja 2019 / 84’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia Arab Blues przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe.

Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która wraca do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się, że jej zawód i styl życia nawet krewnym wydają się podejrzane. Niezależna, niezamężna Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W dżinsach i z papierosem w ustach przemierza ulice odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma i urok odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani (Paterson), sprawiają, że od początku kibicujemy terapeutce i jej pacjentom, którzy wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia sobą.


Oglądasz film, który trafił do autorskiej sekcji Nie wierzysz, że arthouse może trwać poniżej 1,5h?, przygotowanej przez Magdalenę Bryję, zwyciężczynię konkursu na stworzenie autorskiej propozycji zestawu filmów, wybranych spośród tytułów dostępnych na NH VOD. Oddajemy głos Magdalenie:

Uważasz, że Iliada byłaby nawet spoko, gdyby nie te retardacje? Myślisz, że urodziłaś się w złych czasach, czytając o tym, że na początku XX wieku filmy trwały kwadrans? Perspektywa obejrzenia Szatańskiego tanga odbiera Ci smak życia? Nie chcesz jednak rezygnować z kina artystycznego, bo Marvelki to nie Twoja bajka – masz po prostu słabą zdolność koncentracji, jak mówią Anglicy, attention span of a goldfish. Nie lubisz też poza filmem konsumować niczego innego, więc 3-godzinna projekcja to dla Ciebie ryzyko śmierci z niedożywienia. Nowe Horyzonty udowodnią Ci, że możesz doświadczać kina artystycznego, nie odtwarzając na fotelu wszystkich pozycji kamasutry.

Twórcy

reżyseria Manele Labidi
scenariusz Manele Labidi
zdjęcia Laurent Brunet
montaż Yorgos Lamprinos
muzyka Flemming Nordkrog
obsada Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski, arabski

Arab Blues

Manele Labidi

Twoja ocena 0/5