9,90 zł

Dusza i ciało

On Body and Soul / Teströl és lélekröl
reż. Ildikó Enyedi
Węgry 2017 / 115’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Laureat Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2017, nominacja do Oscara i wielki powrót Ildikó Enyedi po 18 latach przerwy. Historia miłosna dwojga ludzi, którzy nie potrafiąc znaleźć wspólnego języka w świecie rzeczywistym, spotykają się dopiero w snach.

Enyedi łączy oniryczny świat marzeń z krwistymi realiami fabrycznej codzienności (główni bohaterowie to pracownicy rzeźni), a głównym punktem swojego filmu czyni alienację i łapczywe poszukiwanie bliskości z drugim człowiekiem. Film Enyedi najczęściej porównywany jest ze słynną Amelią Jean-Pierre’a Jeuneta oraz Pokotem Agnieszki Holland.

Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy.

Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

nagrody

MFF w Berlinie 2017 - Złoty Niedźwiedź, Nagroda FIPRESCI, Nagroda Jury Ekumenicznego; Camerimage 2017 - Złota Żaba; Europejskie Nagrody Filmowe 2017 - europejska aktorka; Węgierski Tydzień Filmowy 2018 - najlepszy film, reżyserka, aktorka, aktorka drugoplanowa, scenariusz

Twórcy

reżyseria Ildikó Enyedi
scenariusz Ildikó Enyedi
zdjęcia Máté Herbai
montaż Károly Szalai
muzyka Adam Balazs
obsada Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider
producent Ernö Mesterházy, András Muhi, Mónika Mécs
produkcja Inforg-M&M Film Kft.
polski dystrybutor Aurora Films
język węgierski

Dusza i ciało

Ildikó Enyedi

Twoja ocena 0/5