9,90 zł

Szczęśliwy Lazzaro

Happy as Lazzaro / Lazzaro felice
reż. Alice Rohrwacher
Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy 2018 / 127’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagroda w Cannes za scenariusz i wielki przebój MFF Nowe Horyzonty. Visconti, Pasolini i Chaplin spotykają się razem, aby z lekkością i humorem nakręcić film o współczesnym wyzysku.

Tak w skrócie można określić znakomite dzieło Alice Rohrwacher, autorki Cudów, która ponownie udowadnia talent do kreowania magnetycznych opowieści, dziejących się gdzieś na styku realizmu magicznego i kina społecznie zaangażowanego. Historia tytułowego Lazzara, prostego chłopaka z sycylijskiej wsi, staje się tu punktem wyjścia do stworzenia portretu nierówności zatruwających świat.

Historia koncentruje się wokół spotkania poczciwego Lazzara z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. Życie obu bohaterów w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzara, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzara i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie w stanie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego.

Twórcy

reżyseria Alice Rohrwacher
scenariusz Alice Rohrwacher
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Nelly Quettier
muzyka Piero Crucitti
obsada Adriano Tardiolo, Alba Rohrwacher, Luca Chikovani, Nicoletta Braschi
producent Carlo Cresto-Dina, Gregory Gajos, Pierre-Francois Piet, Tiziana Soudani, Michael Weber
produkcja Tempesta, Amka Film Productions, Ad Vitam Production, Pola Pandora Filmproduktions
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski

Alice Rohrwacher

Urodziła się w 1980 roku w toskańskim Fiesole. Pochodzi z rodziny pszczelarzy, jej matka była Włoszką, ojciec – Niemcem. Studiowała literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Turynie, następnie uczyła się scenopisarstwa w tamtejszej Holden School. Debiutowała, reżyserując jeden z segmentów dokumentu Checosamanca. Jej debiut pełnometrażowy Corpo celeste trafił do canneńskiej sekcji Quinzaine des Réalisateurs i wywołał spory entuzjazm krytyków. Drugi film – prezentowany w konkursie głównym Le meraviglie – zdobył Wielka Nagrodę Jury. Alice często pracuje ze swoją siostrą, aktorką Albą Rohrwacher.

Filmografia

2006 Checosamanca

2011 Corpo celeste / Heavenly Body

2013 Cuda / Le meraviglie / The Wonders

Szczęśliwy Lazzaro

Alice Rohrwacher

Twoja ocena 0/5