9,90 zł lub taniej w pakiecie

Nigdy cię tu nie było

You Were Never Really Here
reż. Lynne Ramsay
Francja, USA, Wielka Brytania 2017 / 86’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Thriller o zemście, porównywany do klasyków czarnego kryminału i uznawany przez krytykę za kobiecą odpowiedź na Taksówkarza Martina Scorsese, Siedem Davida Finchera czy Oldboya Park Chan-wooka. 

Historia byłego agenta do zadań specjalnych, mężczyzny pełnego sprzeczności, zagubionego, na krawędzi autodestrukcji. Widział już prawie wszystko, a prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak gdy zaginie pewna nastolatka, podejmie się jej odnalezienia. Wkrótce przekona się, że w jego misji nic nie jest tym, czym się wydaje. Gotowy na wszystko, by uratować dziewczynę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

Film miał światową premierę w konkursie głównym 70. festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał nagrody za najlepszą rolę męską oraz za najlepszy scenariusz.


Oglądasz film, który trafił do autorskiej sekcji Nie wierzysz, że arthouse może trwać poniżej 1,5h?, przygotowanej przez Magdalenę Bryję, zwyciężczynię konkursu na stworzenie autorskiej propozycji zestawu filmów, wybranych spośród tytułów dostępnych na NH VOD. Oddajemy głos Magdalenie:

Uważasz, że Iliada byłaby nawet spoko, gdyby nie te retardacje? Myślisz, że urodziłaś się w złych czasach, czytając o tym, że na początku XX wieku filmy trwały kwadrans? Perspektywa obejrzenia Szatańskiego tanga odbiera Ci smak życia? Nie chcesz jednak rezygnować z kina artystycznego, bo Marvelki to nie Twoja bajka – masz po prostu słabą zdolność koncentracji, jak mówią Anglicy, attention span of a goldfish. Nie lubisz też poza filmem konsumować niczego innego, więc 3-godzinna projekcja to dla Ciebie ryzyko śmierci z niedożywienia. Nowe Horyzonty udowodnią Ci, że możesz doświadczać kina artystycznego, nie odtwarzając na fotelu wszystkich pozycji kamasutry.

Twórcy

reżyseria Lynne Ramsay
scenariusz Lynne Ramsay (na podstawie powieści Jonathana Amesa)
zdjęcia Thomas Townend
montaż Joe Bini
muzyka Jonny Greenwood
obsada Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov
producent Rosa Attab, Pascal Caucheteux, James Wilson, Rebecca O’Brien, Lynne Ramsay
produkcja Why Not Productions, Film 4, BFI
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Nigdy cię tu nie było

Lynne Ramsay

Twoja ocena 0/0