9,90 zł lub taniej w pakiecie

Szarlatan

Charlatan
reż. Agnieszka Holland
Polska, Czechy, Słowacja 2020 / 113’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem Szarlatanem.

Choć rozgrywa się w przeszłości, jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę. Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą.

Twórcy

reżyseria Agnieszka Holland
scenariusz Marek Epstein
zdjęcia Martin Strba
montaż Pavel Hrdlicka
muzyka Antoni Łazarkiewicz
obsada Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan
producent Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson, Mike Downey, Sam Taylor, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Lívia Filusová, Aleš Týbl
produkcja Marlene Film Production, Film and Music Entertainment, Madants
polski dystrybutor Gutek Film
język czeski

Szarlatan

Agnieszka Holland

Twoja ocena 0/5