7,90 zł lub taniej w pakiecie

Winni

The Guilty / Den skyldige
reż. Gustav Möller
Dania 2018 / 85’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia, były funkcjonariusz policji, z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany.

Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.

W Winnych każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia. To trzymający w napięciu do ostatniej minuty thriller, który stał się sensacją festiwali w Sundance i Rotterdamie. 


Oglądasz film, który trafił do autorskiej sekcji Nie wierzysz, że arthouse może trwać poniżej 1,5h?, przygotowanej przez Magdalenę Bryję, zwyciężczynię konkursu na stworzenie autorskiej propozycji zestawu filmów, wybranych spośród tytułów dostępnych na NH VOD. Oddajemy głos Magdalenie:

Uważasz, że Iliada byłaby nawet spoko, gdyby nie te retardacje? Myślisz, że urodziłaś się w złych czasach, czytając o tym, że na początku XX wieku filmy trwały kwadrans? Perspektywa obejrzenia Szatańskiego tanga odbiera Ci smak życia? Nie chcesz jednak rezygnować z kina artystycznego, bo Marvelki to nie Twoja bajka – masz po prostu słabą zdolność koncentracji, jak mówią Anglicy, attention span of a goldfish. Nie lubisz też poza filmem konsumować niczego innego, więc 3-godzinna projekcja to dla Ciebie ryzyko śmierci z niedożywienia. Nowe Horyzonty udowodnią Ci, że możesz doświadczać kina artystycznego, nie odtwarzając na fotelu wszystkich pozycji kamasutry.

Twórcy

reżyseria Gustav Möller
scenariusz Emil Nygaard Albertsen, Gustav Möller
zdjęcia Jasper Spanning
montaż Carla Luffe Heintzelmann
muzyka Carl Coleman, Caspar Hesselager
obsada Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi
producent Lina Flint
produkcja Nordisk Film / SPRING, New Danish Screen
polski dystrybutor Gutek Film
język duński

Winni

Gustav Möller

Twoja ocena 0/5