9,90 zł lub taniej w pakiecie

Podwójny kochanek

Double Lover / L'amant double
reż. François Ozon
Francja, Belgia 2017 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Podwójny kochanek to perfekcyjnie zrealizowany zmysłowy thriller, którym François Ozon powraca w szczytowej formie i podejmuje przewrotną grę z widzem.

Młoda, wrażliwa Chloé zakochuje się w swoim terapeucie. Kobieta nie ma przed nim tajemnic, a zafascynowany nią mężczyzna z czasem również całkowicie się odsłania, przekraczając granice swojej profesji. Kilka miesięcy później, gdy mieszkają już razem, Chloé zaczyna podejrzewać, że jej kochanek coś przed nią zataja. Odkrywając stopniowo jego kolejne tajemnice, sprowadza na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

Światowa krytyka przyrównała najnowszy film François Ozona do wczesnych filmów Romana Polańskiego, takich jak Dziecko Rosemary czy Wstręt. Zwroty akcji i napięcie, jakie osiąga w swoim filmie francuski reżyser, sprawiły, że Podwójny kochanek spotkał się z entuzjastyczną reakcją widzów festiwalu w Cannes. Film jest przeniesioną we francuskie realia ekranizacją kryminalnej powieści Lives of the Twins Joyce Carol Oates, napisanej pod pseudonimem Rosamond Smith. Porusza ulubione tematy amerykańskiej pisarki: tajemnic ludzkiej natury, seksu i mrocznych stron osobowości.

Twórcy

reżyseria François Ozon
scenariusz François Ozon, Philippe Piazzo, na podstawie powieści "Lives of the Twins" autorstwa Joyce Carol Oates
zdjęcia Manuel Dacosse
montaż Laure Gardette
muzyka Philippe Rombi
obsada Marine Vacth, Jérémie Renier, Jacqueline Bisset, Myriam Boyer, Dominique Reymond
producent Eric Altmayer, Nicolas Altmayer
produkcja Mandarin Production, FOZ, Mars Films, Films Distribution, France 2 Cinéma, Scope Pictures, Canal+, Ciné+, France Télévisions, A Plus Image 7
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski

François Ozon

Urodził się w 1967 roku w Paryżu. W 1993 roku ukończył reżyserię we francuskiej szkole filmowej La Fémis. W pełnym metrażu zadebiutował Sitcomem zrealizowanym w 1998 roku. W 2002 roku zyskał międzynarodową sławę za sprawą filmu 8 kobiet, w którym wystąpiły Catherine Deneuve, Isabelle Huppert i Fanny Ardant. W 2012 roku za U niej w domu otrzymał Złotą Muszlę na MFF w San Sebastián i Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego scenarzysty. Powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych twórców współczesnego kina francuskiego.

Wybrana filmografia

1998 Sitcom

2002 8 kobiet / 8 femmes / 8 Women

2003 Basen / Swimming Pool

2012 U niej w domu / Dans de la maison / In the House

2013 Młoda i piękna / Jeune et jolie / Young and Beautiful

Podwójny kochanek

François Ozon

Twoja ocena 0/5