7,90 zł lub taniej w pakiecie

Mustang

reż. Deniz Gamze Ergüven
Francja, Niemcy, Turcja, Katar 2015 / 93’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelką cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, Deniz Gamze Ergüven, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw kobiet.

Twórcy

reżyseria Deniz Gamze Ergüven
scenariusz Deniz Gamze Ergüven, Alice Winocour
zdjęcia David Chizallet, Ersin Gök
montaż Mathilde Van de Moortel
muzyka Warren Ellis
obsada Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Tugba Sunguroglu, Elit Iscan, Ilayda Akdogan, Ayberk Pekcan
producent Charles Gillibert
produkcja AD VITAM, CG CINÉMA
polski dystrybutor Gutek Film
język turecki

Mustang

Deniz Gamze Ergüven

Twoja ocena 0/5