7,90 zł lub taniej w pakiecie

120 uderzeń serca

120 Beats per Minute / 120 battements par minute
reż. Robin Campillo
Francja 2017 / 137’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa.

Są wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP, organizując akcje, marsze i happeningi. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Robina Campillo jest powrotem do lat 90.: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

nagrody

Cannes IFF 2017 – FIPRESCI Prize, François Chalais Award, Grand Prize of the Jury, Queer Palm

Twórcy

reżyseria Robin Campillo
scenariusz Robin Campillo
zdjęcia Jeanne Lapoirie
montaż Robin Campillo, Stephanie Leger, Anita Roth
dźwięk Julien Sicart
obsada Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel, Jean-François Auguste, Saadia Bentaïeb
producent Hugues Charbonneau, Marie-Ange Luciani
produkcja Les Films de Pierre, France 3 Cinéma, Page 114, Memento Films Production, FD Production, Centre National de la Cinématographie (CNC), Région Ile-de-France, Ciclic - Région Centre, Indéfilms 5, Cofinova 13, France Télévisions, Canal+, Ciné+
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski

Robin Campillo

Urodzony w 1962 roku francuski reżyser, scenarzysta, montażysta, stały współpracownik Laurenta Canteta, z którym zrealizował (jako montażysta i scenarzysta) sześć filmów, między innymi Powrót do Itaki, Klasę, Odjazd, Zasoby ludzkie. Twórca nominowanego do Césara filmu Chłopaki ze Wschodu i Les revenants, w którym zombie opanowują ulice małego francuskiego miasteczka. 120 uderzeń serca jest powrotem do czasów, gdy Campillo był aktywistą ACT UP i gdy sam, podobnie jak jeden z bohaterów, stracił chorego na AIDS partnera.

Filmografia

2004 Les revenants / They Came Back

2013 Chłopaki ze Wschodu / Eastern Boys

2017 120 uderzeń serca / 120 battements par minute / 120 Beats per Minute

120 uderzeń serca

Robin Campillo

Twoja ocena 0/5