9,90 zł lub taniej w pakiecie

Wszyscy wiedzą

Everybody Knows / Todos lo saben
reż. Asghar Farhadi
Hiszpania, Francja, Włochy 2018 / 127’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Po latach nieobecności Laura wraz z dwójką dzieci wraca do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii na wesele siostry. Podczas hucznej zabawy spotyka Paco, swoją wielką pierwszą miłość.

Imprezę przerywa zniknięcie Irene, nastoletniej córki Laury. Przy okazji poszukiwań na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, o których wszyscy woleliby zapomnieć. W pogrążonym w upale, sennym miasteczku pod powierzchnią czai się mrok. Wszyscy są podejrzani.

Asghar Farhadi, mistrz światowego kina, zaprasza nas do kipiącego od emocji labiryntu. Odtwórcy głównych ról, Penélope Cruz i Javier Bardem, stworzyli tu jeden z najwspanialszych duetów w swojej karierze. W pełnych namiętności kreacjach tej pary przeszłość spotyka się z teraźniejszością, dawne uczucie przeżywane jest na nowo, a dystans zamienia się w ognistą bliskość. Czy niewiedza jest zawsze błogosławieństwem? Co zrobisz, kiedy nagle okaże się, że poza tobą wszyscy już wiedzą?

Twórcy

reżyseria Asghar Farhadi
scenariusz Asghar Farhadi
zdjęcia José Luis Alcaine
montaż Hayedeh Safiyari
muzyka Javier Limón
obsada Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darin, Bárbara Lennie
producent Álvaro Longoria, Alexandre Mallet-Guy, Andrea Occhipinti, Cynthia Pinet
produkcja Memento Films Production, Morena Films, Lucky Red
polski dystrybutor Gutek Film
język hiszpański

Asghar Farhadi

Urodzony w 1972 roku irański reżyser i scenarzysta. Już jako nastolatek kręcił filmy na taśmach 8 mm i 16 mm. Od początku interesowało go kino realistyczne. Swoich bohaterów stawia przed dylematami etycznymi, sprawdzając, jak mocno wierzą w głoszone przez siebie ideały. Jego Co wiesz o Elly? (2009) było wydarzeniem Berlinale, dwa lata później Farhadi odebrał Złotego Niedźwiedzia za Rozstanie. Za ten właśnie film, a także za Klienta z 2016 roku otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W związku z wydanym przez prezydenta Trumpa zakazem podróżowania do USA obejmującym m.in. obywateli Iranu Asghar Farhadi zbojkotował rozdanie nagród Akademii w 2017 roku.

Wybrana filmografia

2002 Tańcząc w pyle / Raghs dar ghobar / Dancing in the Dust

2009 Co wiesz o Elly? / Darbareye Elly / About Elly

2011 Rozstanie / Jodaeiye Nader az Simin / A Separation

2013 Przeszłość / Le passé / The Past

2016 Klient / Forushande / The Salesman

Wszyscy wiedzą

Asghar Farhadi

Twoja ocena 0/5