9,90 zł lub taniej w pakiecie

Oni 1

Loro 1
reż. Paolo Sorrentino
Włochy, Francja 2018 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Paolo Sorrentino, reżyser obsypanego nagrodami Wielkiego piękna, Młodości oraz serialu Młody papież, znów serwuje wybuchową mieszankę prowokacji i uwodzenia.

Bawiąc się biografią byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego – milionera i potentata medialnego – Sorrentino opowiada o zepsuciu, korupcji oraz odwiecznym mariażu seksu i władzy. A przede wszystkim o „dworze” chciwych pochlebców, jaki wyhodował wokół siebie jeden z najbardziej skompromitowanych współczesnych polityków. Za każdym Berlusconim, Orbánem, czy Trumpem są przecież jacyś „oni” czerpiący korzyści z populistycznych haseł, kryzysu demokracji i medialnych manipulacji. Sorrentino błyskotliwie łączy drapieżną polityczną satyrę z kameralnym dramatem i intymnym portretem starzejącego się mężczyzny. W rolę Berlusconiego wcielił się Tony Servillo, jeden z ulubionych aktorów włoskiego reżysera, doskonale znany polskim widzom jako Jep Gambardella z Wielkiego piękna

Film Sorrentino prezentujemy w dwóch wersjach: skróconej (czyli takiej, w jakiej film był szeroko dystrybuowany na świecie) oraz reżyserskiej. Wersja reżyserska składa się z dwóch części (109 i 104 minuty), a Sorrentino przybliża w niej postacie Silvio, Sergio i Kiry, ale również tajemniczego Boga, postaci potężniejszej od Berlusconiego. Polska to jedyny kraj oprócz Włoch, w którym widownia zobaczy dwie, kompletne części filmu. Wersja reżyserska została sprowadzona na specjalne życzenie polskich widzów przez firmę Gutek Film.

Twórcy

reżyseria Paolo Sorrentino
scenariusz Paolo Sorrentino, Umberto Contarello
zdjęcia Luca Bigazzi
montaż Cristiano Travaglioli
muzyka Lele Marchitelli
obsada Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak, Toni Servillo
producent Carlotta Calori, Francesca Cima, Nicola Giuliano, Viola Prestieri
produkcja Indigo Film
polski dystrybutor Gutek Film
język włoski

Oni 1

Paolo Sorrentino

Twoja ocena 0/5