7,90 zł lub taniej w pakiecie

Nasz czas

Our Time / Nuestro tiempo
reż. Carlos Reygadas
Meksyk 2018 / 170’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Autor nagradzanych w Cannes Post tenebras lux (za reżyserię) i Cichego światła (Nagroda Jury) tym razem opowiada o małżeństwie, które decydując się wcielić w życie ideę związku otwartego, prowadzi swoją relację na skraj przepaści.

W główne role - szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z Amerykaninem partnerki Esther, wcielili się sam reżyser i jego żona, Natalia López. Na ekranie towarzyszą im ich własne dzieci - Rut i Eleazar Reygadas. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem - intymne są w nim przede wszystkim pytania o relacje i pasja, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami. 

Rozgrywający się w pejzażach meksykańskiej prowincji, olśniewający wizualnie (współautorem zdjęć jest operator pracujący m.in. z Apichatpongiem Weerasethakulem, Diego Gárcia) film to także nasz - widzów - czas:  na wejście w intymną relację z opowieścią, na sprawdzenie, czy wolimy przewidywalne narracje, czy też gotowi jesteśmy na związek otwarty z kinem, jakie tworzy Reygadas.

nagrody

MFF w São Paulo 2018 – nagroda krytyki dla najlepszego filmu zagranicznego; FF w Hawanie 2018 – najlepszy reżyser

Twórcy

reżyseria Carlos Reygadas
scenariusz Carlos Reygadas
zdjęcia Adrian Durazo, Diego García
montaż Karla Diaz
obsada Natalia López, Carlos Reygadas, Phil Burges
producent Jaime Romandía, Eva Jakobsen, Mikkel Jersin, Fiorella Moretti, Anthony Muir, Katrin Pors
produkcja Bord Cadre Films, Detalle Films, Eficine, Film i Väst, Foprocine, Luxbox, Mantarraya Producciones, Mer Film, No Dream Cinema, Snowglobe Films, The Match Factory, ZDF/Arte
polski dystrybutor Gutek Film
język hiszpański

Carlos Reygadas

Urodzony w 1971 roku meksykański reżyser i scenarzysta. Ukończył studia prawnicze ze specjalizacją w prawie międzynarodowym, jednak porzucił karierę urzędnika dla kina. Jego pełnometrażowy debiut fabularny Japón zdobył nagrody na festiwalach w Cannes, São Paulo i Rio de Janeiro. Pokazywana w Cannes kontrowersyjna Bitwa w niebie z 2005 roku ugruntowała pozycję Reygadasa jako jednego z najciekawszych reżyserów Ameryki Południowej. Z kolei ukończone w 2007 roku Ciche światło podejmuje najważniejsze dla autora wątki w formie najbardziej zbliżonej do klasycznych wzorców kina metafizycznego. W roku 2012 na MFF w Cannes Meksykanin otrzymał nagrodę za reżyserię Post tenebras lux. Jego najnowsza produkcja Nasz czas miała premierę na MFF w Wenecji w 2018 roku. Bohater nowohoryzontowej retrospektywy w 2012 roku.

Filmografia

2002 Japón / Japan

2005 Bitwa w niebie / Batalla en el cielo / Battle in Heaven

2007 Ciche światło / Stellet licht / Silent Light

2012 Post tenebras lux / Post Tenebras Lux

2018 Nasz czas / Nuestro tiempo / Our Time

Nasz czas

Carlos Reygadas

Twoja ocena 0/5