9,90 zł lub taniej w pakiecie

Matthias i Maxime

Matthias and Maxime / Matthias et Maxime
reż. Xavier Dolan
Kanada 2019 / 115’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny film Xaviera Dolana to pean na cześć przyjaźni, historia jednego pocałunku, który wstrząśnie starą znajomością, zmąci beztroskie wody młodości i na zawsze odmieni życie tytułowych bohaterów.

Maxime pragnie uciec od kiepskiej pracy i jeszcze gorszej relacji z matką aż do Australii; zaś Matthias planuje ślub i prawniczą karierę. Ich plany pokrzyżuje jednak udział studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotykają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie.

Matthias i Maxime - odkrycie festiwalu w Cannes - zrobiony został z myślą o trzydziestolatkach, których krzepnąca tożsamość pozostawia coraz mniej miejsca na niespodzianki i nieprzewidziane zwroty uczuć. Dolan opowiada o nich w delikatnych pastelowych kolorach, błyskotliwych dialogach i piosenkach (między innymi Arcade Fire, Pet Shop Boys, Britney Spears) brzmiących jak wyznanie, którego nie ma się odwagi uczynić wprost.

Twórcy

reżyseria Xavier Dolan
scenariusz Xavier Dolan
zdjęcia André Turpin
montaż Xavier Dolan
muzyka Jean-Michel Blais
obsada Gabriel D’Almeida Freitas, Xavier Dolan, Samuel Gauthier, Adib Alkhalidey, Anne Dorval
producent Xavier Dolan, Nancy Grant
produkcja Sons of Manual
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski

Xavier Dolan

Urodzony w 1989 roku w Montrealu. Reżyser i aktor, który pojawia się na ekranie już od wczesnego dzieciństwa. W 2009 roku wywołał sensację na MFF w Cannes za sprawą na wpół autobiograficznego debiutu Zabiłem moją matkę. Od tego czasu cieszy się opinią „cudownego dziecka światowego kina” i konsekwentnie rozwija własny styl oparty na popkulturowych aluzjach, rozbuchanej emocjonalności i wizualnej poezji.

Wybrana filmografia

2009 Zabiłem moją matkę / J’ai tué ma mère / I Killed My Mother

2010 Wyśnione miłości / Les amours imaginaires / Heartbeats

2012 Na zawsze Laurence / Laurence Anyways

2013 Tom / Tom à la Ferme / Tom at the Farm

2014 Mama / Mommy

2016 To tylko koniec świata / Juste la fin du monde

Matthias i Maxime

Xavier Dolan

Twoja ocena 0/5