9,90 zł lub taniej w pakiecie

Kafarnaum

Capharnaum / Capharnaüm
reż. Nadine Labaki
Liban, USA 2018 / 121’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Zdobywca trzech nagród na festiwalu w Cannes, a także nominacji do Oscara i Złotego Globu - film Nadine Labaki nikogo nie pozostawi obojętnym.

Dwunastoletni Zejn na bejruckiej ulicy ma tylko jedną bliską sobie osobę – niewiele starszą siostrę. Kiedy rodzice postanawiają wydać dziewczynę za dojrzałego mężczyznę, chłopiec postanawia zrobić wszystko, by ją uratować. Pomaga mu staruszek przebrany za Spidermana i samotna matka malutkiego chłopca. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i jeszcze słabszych; Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Nadine Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”, dzięki którym możliwe jest przetrwanie: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. Potężny ładunek emocji, jaki detonuje na ekranie reżyserka wstrząsa, a nawet doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

nagrody

MFF Cannes 2018 – Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego

Twórcy

reżyseria Nadine Labaki
scenariusz Nadine Labaki, Jihad Hojeily, Michelle Kesrouani
zdjęcia Christopher Aoun
montaż Konstantin Bock, Laure Gardette
muzyka Khaled Mouzanar
obsada Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Cedra Izam, Alaa Chouchnieh, Nadine Labaki
producent Khaled Mouzanar, Michel Merkt, Akram Safa, Pierre Sarraf
produkcja Mooz Films, Michel Merkt
polski dystrybutor Gutek Film
język arabski

Nadine Labaki

Urodziła się w 1974 roku w Libanie. Reżyserka, aktorka i producentka. W czasie wojny domowej ukończyła studia audiowizualne na Saint-Joseph University w Bejrucie. Rozpoczynała od tworzenia reklam i wideoklipów. Jej debiutancki film Karmel miał premierę w Cannes i doczekał się dystrybucji w ponad 60 krajach. Jej kino wnikliwie pokazuje libańską rzeczywistość.

Filmografia

2007 Karmel / Sukkar banat / Caramel

2011 Dokąd teraz? / Et maintenant on va où? / where Do We Go Now?

2014 Rio, Eu Te Amo / Rio, I Love You (segment O Milagre)

2018 Kafarnaum / Capharnaüm / Capharnaum

Kafarnaum

Nadine Labaki

Twoja ocena 0/5