9,90 zł lub taniej w pakiecie

Daleko od Reykjavíku

The County / Héraðið
reż. Grímur Hákonarson
Islandia, Dania, Niemcy, Francja 2019 / 88’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Komediodramat Daleko od Reykjavíku, najnowszy film twórcy kinowego przeboju Barany. Islandzka opowieść, koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga.

Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Kobieta nie zgadza się, by ją i sąsiadów doiła dłużej miejscowa spółdzielnia, której szefowie wpuszczają rolników w spiralę długów. Niczym islandzka Erin Brockovich, Inga rusza na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie. Samotne życie z dala od Reykjavíku wymaga odwagi, a zbuntowana kobieta ryzykuje tu najwięcej. Ale wychowana pośród surowych pejzaży Inga odkrywa, że przez lata nieustępliwa natura wyrzeźbiła także jej charakter.

Twórcy

reżyseria Grímur Hákonarson
scenariusz Grímur Hákonarson
zdjęcia Mart Taniel
montaż Kristjan Lodmfjord
muzyka Valgeir Sigurðsson
obsada Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Ævar Þór Benediktsson, Sigurður Sigurjónsson, Hinrik Ólafsson
producent Grímar Jónsson
produkcja Haut et Court, Netop Films, ONE TWO Films, Profile Pictures
polski dystrybutor Gutek Film
język islandzki

Grímur Hákonarson

Islandzki reżyser urodzony w 1977 roku. Absolwent praskiej szkoły filmowej FAMU. Jego krótkometrażowy film dyplomowy Slavek the Shit zaprezentowano na MFF w Cannes, debiutancki Kamień elfów przyniósł mu natomiast nominację do nagrody Eddy za najlepszy scenariusz. Drugi film pełnometrażowy Hákonarsona Barany. Islandzka opowieść wyróżniono Nagrodą Główną w sekcji Inne Spojrzenie w Cannes. Pokazywany w kinach także w Polsce, okazał się festiwalowym przebojem na całym świecie.

Wybrana filmografia

2004 Last Words of Hreggviður (short)

2005 Slavek the Shit (short)

2010 Sumarlandið / Summerland

2015 Barany. Islandzka opowieść / Hrútar / Rams

2019 Daleko od Reykjavíku / Héraðið / The County

Daleko od Reykjavíku

Grímur Hákonarson

Twoja ocena 0/5