7,90 zł lub taniej w pakiecie

Metamorfoza ptaków

The Metamorphosis of Birds / A metamorfose dos pássaros
reż. Catarina Vasconcelos
Portugalia 2020 / 101’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Laureat Grand Prix i zdobywca Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty, wyróżniony także nagrodą FIPRESCI na festiwalu Berlinale 2020.

Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem Metamorfoza ptaków to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć. Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.

nagrody

MFF w Berlinie 2020 – Nagroda FIPRESCI; FF w Tajpej 2020 – Nagroda Specjalna Jury; MFF w Wilnie 2020 – najlepszy film w konkursie New Europe-New Names; IndieLisboa 2020 – Nagroda Publiczności, najlepszy reżyser; MFF w San Sebastián 2020 – Zabaltegi-Tabakalera Prize

Twórcy

reżyseria Catarina Vasconcelos
scenariusz Catarina Vasconcelos
zdjęcia Paulo Menezes
montaż Francisco Moreira
muzyka Madalena Palmeirim
obsada Manuel Rosa, João Móra, Ana Vasconcelos, Henrique Vasconcelos, Inês Melo Campos
producent Pedro Fernandes Duarte, Joana Gusmão, Catarina Vasconcelos
produkcja Primeira Idade
właściciel praw Miguel Valverde/Portugal Film
język portugalski

Catarina Vasconcelos

Urodzona w 1986 roku portugalska artystka wizualna i reżyserka, absolwentka lizbońskiego Faculdade de Belas Artes i londyńskiego Royal College of Art. Zajmowała się komunikacją wizualną i antropologią wizualną. Jej dyplomowy film Metáfora ou a Tristeza Virada do Avesso otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkiego metrażu na festiwalu Cinéma du Réel. Jej debiut fabularny Metamorfoza ptaków otrzymał na Nowych Horyzontach Grand Prix i Nagrodę Publiczności. Nokturn dla lasu miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Locarno (Pardi di Domani – Corto d’Autore).

Filmografia

2014 Metáfora ou a tristeza virada do avesso / Metaphor or Sadness Inside Out (short)

2020 Metamorfoza ptaków A metamorfose dos pássaros The Metamorphosis of Birds

2023 Nokturn dla lasu / Nocturno para uma floresta / Nocturne for a Forest (short)

Metamorfoza ptaków

Catarina Vasconcelos

Twoja ocena 0/5