12.90 zł lub taniej w pakiecie

Noc Królów

Night of the Kings / La nuit de rois
reż. Philippe Lacôte
Francja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada, Senegal 2020 / 93’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Fantazja Szeherezady, liryzm Szekspira, wyobraźnia Gabriela Garcii Márqueza, a wszystko to połączone w na wskroś współczesnej, politycznej opowieści o walce w strukturach władzy.

Noc królów to film-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Akcja przenosi nas do dusznego, przeludnionego, kipiącego od napięć labiryntu – więzienia La Maca w Abidżanie. To miejsce rządzące się własnym gangsterskim kodeksem i mające swoich władców, stojących na straży kruchej równowagi.

Kiedy za kraty trafia Roman, rozstrzyga się właśnie kwestia sukcesji po tracącym siły Czarnobrodym. Na schedę po przywódcy czekają niczym hieny samozwańczy następcy, krwawa wojna gangów wisi w powietrzu. Żeby zyskać na czasie, Czarnobrody nakazuje Romanowi snuć nieprzerwanie przez całą noc opowieść. Bohaterem przenoszącej nas w świat mitów i magii historii jest wyrzutek i bandyta Zama.

Pod czerwonym księżycem wiszącym nad La Macą Szeherezada spotyka Szekspira, ale film Lacôte’a zanurzony jest przede wszystkim w lokalnych tradycjach (grioci) i osobistych przeżyciach (w La Maca osadzona była matka reżysera – opozycjonistka). Czerpiący z doświadczeń mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej realizm magiczny i polityczny łączy się w Nocy Królów w uniwersalny poemat o władzy, która bawi się zapałkami – życiem oddanych i naiwnych młodych ludzi.

Twórcy

reżyseria Philippe Lacôte
scenariusz Philippe Lacôte
zdjęcia Tobie Marier Robitaille
montaż Aube Foglia
muzyka Olivier Alary
obsada Koné Bakary, Steve Tientcheu, Rasmané Ouédraogo, Issaka Sawadogo, Digbeu Jean Cyrille
producent Samuel Teisseire, Delphine Jaquet, Ernest Konan, Yanick Létourneau, Yoro Mbaye
produkcja Banshee Films, Wassakara Productions, Peripheria, Yennenga Production
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski, dioula, nouchi

Noc Królów

Philippe Lacôte

Twoja ocena 0/5