7,90 zł lub taniej w pakiecie

Proste rzeczy

Simple Things
reż. Grzegorz Zariczny
Polska 2020 / 84’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. Jego wykraczające poza sztywne ramy języka filmowego, oparte na mikroobserwacjach kino pokazuje człowieka z jego pragnieniami, lękami i słabościami, a zamiast oceny proponuje empatię i zrozumienie. 

W Prostych rzeczach podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Czule sfotografowana przez Weronikę Bilską, w dużej mierze improwizowana, symboliczna opowieść o poszukiwaniu fundamentów, na których chce się oprzeć własną rodzinę, przywołuje na myśl filmy Andrzeja Kondratiuka, refleksyjnie zderzając słodko-gorzką codzienność z bezmiarem wszechświata.

Twórcy

reżyseria Grzegorz Zariczny
scenariusz Grzegorz Zariczny
zdjęcia Weronika Bilska
montaż Bartosz Pietras
muzyka Marcin Dymiter – niski szum
obsada Błażej Kitowski, Magdalena Sztorc, Tomasz Schimscheiner, Alicja Kitowska
producent Magdalena Sztorc, Przemysław Miękinia
produkcja Before My Eyes
właściciel praw Before My Eyes/Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język polski

Grzegorz Zariczny

Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz warszawskiej Szkoły Wajdy. Za dokumentalną nowelę Marysina polana otrzymał m.in. Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2010 roku. Opinię utalentowanego dokumentalisty potwierdził dwa lata później Gwizdkiem, który przyniósł mu kilkanaście nagród, w tym prestiżowe Grand Prix na festiwalu Sundance. Jego fabularny debiut Fale miał premierę światową w konkursie głównym MFF w Karlowych Warach w 2016 roku.

Wybrana filmografia

2010 Marysina polana / The Dog Hill (doc. short)

2012 Gwizdek / The Whistle (doc. short)

2015 Love, love (short)

2016 Fale / Waves

2020 Proste rzeczy / Simple Things

Proste rzeczy

Grzegorz Zariczny

Twoja ocena 0/5